България трябва да се противопостави на първата междуправителствена конференция между Северна Македония и Европейския съюз, ако държи на националните и европейските интереси. Това обяви вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов за ТВ Европа.
"България не е против, но ще каже, че не е време да се насрочва дата за провеждане на първата междуправителствета конференция. Когато някой не е подготвен да се появи в първи клас, има предучилищна подготовка," каза още Каракачанов и обяви, че "в момента говори от името на правителство."
С коментара си по тази тема (интервюто е достъпно отчасти тук, отчасти цитирано от БГНЕС) Каракачанов изпълнява заканата си България да блокира началото на преговорите на Северна Македония с ЕС. Като председател на Съвета на ЕС Германия се надява първата конференция - същинското начало на преговорите, след като евролидерите формално одобриха възможността това да се случи - до края на тази година. Необходимо е обаче единодушие между страните в ЕС.
В началото на месеца, първо в интервю с македонска телевизия, той предупреди, че блокирането от страна на България е възможен сценарий, ако Скопие не реши двустранните си исторически въпроси със София и не се придържа към Договора за добросъседство от 2017 г. Специално бе споменат спорът за революционера Гоце Делчев. Премиерът Зоран Заев смята да обсъди темата с българския си колега Бойко Борисов, когото ще посети в следващите седмици - първа чуждестранна визита в новия мандат на Заев.
"Никола Димитров 3 години не направи нищо"
Във вчерашното интервю обаче Каракачанов отиде по-далеч. Той припомни, че България още при одобрението си (през октомври 2018 г.) за принципно начало на преговорите е заявила, че спазването на договора (а то включва и решаване на историческите въпроси), ще се противопостави на междуправителствената конференция.
Вицепремиерът обвини досегашния външен министър (а в новия кабинет на Заев - министър на евроинтеграцията) Никола Димитров, че три години не е направил нищо за подобряване на двустранните отношения.
Споменавайки ръководителя на смесената историческа комисия от македонска страна Драги Георгиев, той заяви още: "Тези хора нямат никакво намерение да водят искрен диалог с България. Те смятат, че може да замазват нещата. Те си въобразяват, че някой в Брюксел или по света ще натисне България и ние ще клекнем. Очевидно те не са разбрали какво е ЕС и как работи. Те имаха три години да се превъзпитат".
По думите му това не е промяна в политиката на България към Северна Македония, а придържане към позицията на правителството, одобрена от парламента.
"Мостове с помощта на българските партньори"
Позицията на България стана тема сред европейските политици след меморандум, изпратен до страните членки от българското правителство и изтекъл в македонски медии. Позициите с искане ЕС да заеме страната на България в историческите спорове и да приеме македонците и македонския език за изкуствено създадени обаче не са били публично подкрепявани от нито една страна.
И кореспондент на "Евронюз" съобщи миналата седмица, че всички държави в ЕС са срещу България по темата, а само тя иска двустранният спор да бъде част от преговорната рамка.
Германия, като председател на Съвета на ЕС до края на годината, поне два пъти даде сигнал, че приема българската позиция. БНР цитира министъра по европейските въпроси в Берлин Михаел Рот, според когото ЕС няма да иска от Северна Македония нови критерии и условия за присъединяване към ЕС, различни от досегашните. По думите му "бихме искали да изградим надеждни мостове с помощта и на българските ни партньори."
Според Каракачанов не става дума за нови критерии, а за "много ясен критерий от началото на съществуването на ЕС: всяка страна кандидат за членство да е изчистила проблемите със съседите си, преди да започне преговори."
По-рано германският посланик в Скопие заяви, че в преговорната рамка не би трябвало да има двустранни въпроси. Миналия месец пък директорът на отдела за Западните Балкани към германското външно министерство Сусане Шутц заяви, че Берлин иска първата междуправителствета конференция да е до края на годината и че спорове като този между Северна Македония и България трябва да се решават "в духа на добросъседските отношения".
Дневник
Коментари
Добави коментар