Един ръководен служител и трима редови полицаи от столичната полиция са били наказани за превишаване на полицейски правомощия по време на протеста на 10 юли, при който под колоните на сградата на Министерския съвет имаше документирани случаи на полицейско насилие, съобщи министърът на вътрешните работи Христо Терзийски. Заедно с главния секретар на МВР Ивайло Иванов той беше изслушан от комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в парламента.
Терзийски призна, че тогава няколко служители са нарушили наредбата за ползване на помощни средства и физическа сила. Той не уточни какви на наказанията, а само, че ръководният служител е наказан със заповед на министъра на вътрешните работи, а тримата редови полицаи са наказани със заповед на директора на столичната полиция.
Пред депутатите министърът и главният секретар изразиха мнение, че полицията се е справила на ниво по време на протестите. "Моята оценка е, че колегите се справиха перфектно. Ако знаехме какво се подготвя, нямаше да допуснем да пострада полицай. Тук нямаше никаква спонтанност, тук имаше уговорка", обясни главният секретар на МВР, визирайки станалото на 2 септември. Тогава пострадаха десетки полицаи, имаше много арестувани от протестиращите и сблъсъци между тях и силите на реда.
Министър Терзийски отказа да отговори на въпрос какви са тарифите за участие в протести и провокации, и откъде идват парите. Той допълни, че има образувани разследвания, по които има такава информация, но тя няма как да се изнесе сега, преди да са събрани необходимите данни и доказателства.
Той не се съгласи с твърденията, че полицаите са употребили насилие. "Насилие употребяват протестиращите, полицаите биха могли да превишат правата си", поясни Иванов.
За напрежението на 22 септември, когато се стигна до сблъсъци с протестиращите, след като те не бяха пуснати до катедралата "Св. Александър Невски", Иванов уточни, че протестиращите са търсили конфликт с полицията "и за малко да го получат. Той допълни, че шествието към Орлов мост и към старата сграда на Народното събрание е било нерегламентирано и несъгласувано със СДВР, и Столична община. Иванов каза, че е имало разрешение за протест до 22 часа.
"Те твърдяха, че са искали да се поклонят пред храм-паметника, който след 22 часа не работи. До Паметника на незнайния воин можеше да се стигне от още 20 места. Търсеше се конфликт. Там беше цялата наша техника и не можем да си позволим тя да се чупи. Ние имахме информация още при второто "Велико народно въстание", че ще има опит за нахлуване в сградата на Народното събрание. Всички мислеха, че се говори за новата сграда, а всъщност е ставало въпрос за старата. Успяхме да предотвратим това", обясни Иванов.
Той обясни, че няма наредба, която да регламентира използване на боксове от полицаите, и в момента във всички дирекции тече проверка на екипировката и униформите на полицаите.
Дневник
Коментари
сиирджия
щом няма конфликти за нещо в България то няма и интерес към него