Държавата се готви да разхлаби фискалните правила, които въведе след кризата от 2008 г. с цел разходите й да са под контрол, като сега поводът е икономическият шок от наложените ограничения заради коронавируса. Това става ясно от публикуваните предложения за промени в Закона за публичните финанси на сайта на финансовото министерство, цитирани от "Капитал".
С тях се предлага при извънредни обстоятелства дефицитът в бюджета да може да надхвърля сега установените законови прагове. Това може да се тълкува като застраховка, в случай че минусът в държавните финанси надхвърли заложеното и се наложи втора негова ревизия, или за гъвкавост в случай че кризата наложи съществен минус и в бюджета за 2021 г.
Според сега действащия Закон за публичните финанси годишният консолидиран бюджетен дефицит нa касова основа не може да надвишава 2% от БВП. Изключения са допустими само при извънредни обстоятелства и ако не се нарушава европейското правило на начислена основа минусът в държавните финанси да е до 3% от БВП. Сега от ведомството на Кирил Ананиев предлагат ограничението да се вдигне и касовият дефицит да може да достига до 3%. Друга предложена промяна е преразпределителната роля на държавата на практика да може да надвишава 40% от БВП.
Дневник
Коментари
Анонимен
Дали държавата или персонално един управник, който в свикнал да купува всички и сега му се удава възможността да оправдае "щедростта"
си?