Ден след като Съюзът на съдиите в България /ССБ/ изложи основанията, на които Висшия съдебен съвет /ВСС/ да обсъди дали да поиска оставката на главния прокурор, Асоциацията на прокурорите в България /АПБ/ отвърна с обширно открито писмо - също до ВСС, в което оцени призива на съдиите като атака срещу Прокуратурата на Република България, въпреки че писмото на ССБ визира не 1500-те български прокурори, а техния върховен ръководител. В писмото на съсловната прокурорска организация призивът на Съюза на съдиите е определен като политиканство и ВСС се призовава "да не се поддава на внушения" и се предупреждава "да не се занимава с политика".
Ден по-рано Съюзът на съдиите се обърна към членовете на ВСС да обсъдят известни публично факти от дейността на главния прокурор Иван Гешев и въз основа на тях да започнат процедура за предсрочно отсраняване от длъжност. И Асоцияцията на прокурорите незабавно реагира в защита на главния прокурор.
Публично известно за двете съсловни организации е, че докато Съюзът на съдиите с всяко становище изразява позицияата на своите членове по обсъждания въпрос, Асоциацията на прокурорите винаги твърдо застава зад главния прокурор, независимо кой е той и независимо какъв е обсъжданият въпрос.
Този път в центъра на обсъждания въпрос прокурорите поставят позицията в писмото на съдиите, че е недопустимо разпространяването на доказателства по досъдебните производства, каквато практика бе утвърдена с встъпването в длъжност на Иван Гешев. В позицията на Асоциацията на прокурорите се повтаря известното оправдание, че изнасянето на материали по делата, сред тях и записани със специални разузнавателни средства /СРС/ разговори се извършва със съгласието на наблюдаващия прокурор в съответствие с НПК и следовагелно е законосъоразно. В подкрепа на тези действия, оправдавани от прокуратурата с целта да бъдат информирани гражданите за делата от висок обществен ингерес, са изредени документи на ЕС в тази насока. Тези аргументи обаче, изложени в писмото, не коментират забраната в Закона за СРС, нито разпоредбата на Наказаелния кодекс, където използването конкретно на информация от СРС извън целите на процеса и на националната сигурност, е определено като престъпление.
По друг от акцентите в писмото на Съюза на съдиите - за създаването на паравоенна структура към главния прокурор на основата на Бюрото за защита на свидетели, което сега се нарича само Бюро за защита и бе използвано в акцията в президентството на 9 юли, Асоциацията на прокурорите не коментира по същество, а определя този акцент като "неетичен":
"Квалификациите за създаване на "паравоенно образувание", за "застрашаване на граждански мир в правовата държава", за "силови действия" са обидни, неетични и манипулативни", се казва в писмото на АПБ. И се подцертава, че "действията по разследването в сградата на Президентството са извършени след получаване на надлежни разрешения от независимия български съд ." В писмото не е посочено законовото основание, на което към главния прокурор е създадена въоръжената охранителна структура.
Дневник
Коментари
Анонимен
Саморъчно е написал писмото. Гешев е радост :)
Анонимен
Не споменавай напразно името Му. Гешев е инструмента на Господ.
Анонимен
Прокурорите са толкова независими, колкото и съдиите, но в различни фази на съдебния процес. Досега прокуратурата е напълно толерантна към съдиите. Съюзът на съдиите да си оправи собствените гнили ябълки. Сигурно "честен" съдия освободи предсрочно осъден за отвличане като откупът от половин милион не е намерен. Дали част от този откуп не е в сметката на "честния" съдия?
Анонимен
Подкрепям писмото на Асоциацията на прокурорите.
Платените от престъпници адвокати могат да приказват колко невинни са подзащитните им. Защо прокуратурата да не запознава обществото с данни, показващи престъпленията?
Анонимен
Щот си прос