Парламентът избра Александър Андреев за председател на Централната избирателна комисия (ЦИК). Кандидатурата на досегашния говорител и член на комисията подкрепиха 119 народни представители, а 54 гласуваха „против“.
Предложението той да заеме поста формално дойде от Федерацията на независимите студентски дружества, но бе припознато от парламентарната група на ГЕРБ. Останалите партии в парламента не се възползваха от правото си да излъчат кандидатура за заместник на подалата оставка Стефка Стоева, с което на практика Андреев остана единственият участник в състезание.
В миналия мандат на изборната комисията Александър Андреев е участвал в работата ѝ по предложение на БСП.
Против кандидатурата му гласуваха единствено депутатите от левицата, както и отделилите се от нея наскоро шестима души.
„Трябват ни 10 хил. машини, а сроковете ни притискат“, обяви по време на дебатите Надя Клисурска, според която новоизбраният председател не дава категоричен отговор на това дали машинният вот у нас трябва да се обезпечи със закупуване или наемане на технически устройства. Според нея той се крие зад колективната отговорност на комисията, която приема решения с две трети мнозинство.
От ДПС обявиха, че подкрепят избора на Андреев, защото алтернативата да няма избран председател гарантира хаос в този важен държавен орган, не недоволни от отговорите му напуснаха залата и не участваха в гласуването. Според тях ЦИК няма да успее да се справи с прехвърлената ѝ отговорност за обезпечаване на машинния вот, тъй като не разполага със сгради, с достатъчна работна площ, както и достатъчно професионална администрация.
„Стоварването на отговорността на друг е присъщо на случайно попадналите във властта“, разкритикува управляващите лидерът на партията Мустафа Карадайъ.
По-късно от БСП поискаха и конкретни отговори на няколко въпроса, адресирани към Александър Андреев. „Има ли нужда от още промени в Изборния кодекс? Колко точно машини ще вземе ЦИК? Те ще се наемат или купуват? Колко ще струва това на бюджета?“ – попита лидерът на левицата Корнелия Нинова, която подчерта: „Изборът на председател не е просто едно кадрово решение, той е цялостен процес, необходим за прозрачни и честни избори“. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
поредният смешник на боко тиквата
Анонимен
След скандалните промени в Избирателния кодекс в последния момент и след прехвърлянето на отговорността за машинното гласуване от правителството към ЦИК, никой не иска да седне на горещия стол на председателя му. Още през февруари Борисов възложи на Томислав Дончев да организира машинното гласуване и до момента той не си е мръднал пръста, а сега ще държат отговорен Андреев. Гарантирано от ГЕРБ.