София и Скопие ще работят за решение до 10 ноември на историческите спорове, застанали помежду им и на пътя на македонската интеграция в ЕС. Същевременно и в Северна Македония разбират, че е време за изкореняване на "рецидивите" от Студената война в отношенията между двете държави.
Това бяха посланията от посещението на македонския външен министър Буяр Османи в София. По своя инициатива той се срещна както с премиера Бойко Борисов, така и с колегата си Екатерина Захариева месец преди двете страни да съпредседателстват важна среща за Западните Балкани и два месеца преди планираната от Берлин (като председател на Съвета на ЕС) Първа междуправителствена конференция със Северна Македония - същинското начало на преговорите с ЕС.
България обаче даде сигнал, че има условия за решение на историческите спорове и зачитане на Договора за добросъседство от 2017 г. по въпроси като претенциите за "македонско малцинство" (каквито не са отправяни официално, но които се появяват през базирани в страната организации), както и официална позиция за уточнения при употреба на термина "македонски език". Това стана чрез позиция, приета година и половина след договора.
На теория допирните точки в тълкуването на историята трябва да се намерят през историческата комисия, която отново започва работа на 15 или 16 октомври и според Османи чиито действия ще са "лакмус тест на отношенията". Не е известно обаче какви отстъпки могат да се направят в нея за месец, след като голяма част от оставащите за нея въпроси не бяха решение в последните три години въпреки постигнатия напредък.
"Има договори и политическа воля", но няма време
Не е известно да има и идеи какви отстъпки могат да се правят от двете страни, макар премиерът Зоран Заев да даде сигнал, че за него разговорът по нея е единствено "политически". Не отговори и самият Османи, на когото "Дневник" зададе въпроса по време на пресконференцията му със Захариева.
След като каза, че "има договори и политическа воля", но на въпроса какво може да ускори намирането на решение по теми като революционера Гоце Делчев и други спорове за седмица при липса на напредък над три години нямаше конкретно обяснение. Външният министър същевременно изтъкна, че за 9 срещи са решени въпроси, придаващи динамика на работата, постигнат е относителен консенсус за някои исторически епохи.
По думите му комисията е готова и с дневния си ред, и с темите, които ще обсъжда. Османи също така призова за скъсване с "редицивите от миналото, в които има приемственост още от времето на Студената война". "Това (отношението, което се насърчава между двете страни - бел. ред.) не е реално, не живеем в обстановката, в която тези рецидиви са създадени."
Османи няколко пъти повтори за съществуването на проблема. "Всички имаме сериозно задължение към себе си и изминалите поколения - не можем заради политически популизъм да се сблъскаме с тези рецидиви", каза той. По думите му в следващите месеци България и Северна Македония имат "ангажимент да градят заедно" и да се използва възможността на германското европредседателство.
Грешки, повтаряни "години наред"
Захариева от своя страна заяви, че "България винаги е подкрепяла Северна Македония" по пътя ѝ. "Знаем, че всяка новина е новина за три дни, но именно България беше държавата, поставила европейската перспектива за Западните Балкани и никой няма да оспори, че това дава резултат." Според нея София и Скопие трябва да се върнат "към изпълнението на това, което договорихме през 2017 г. и което отвори пътя към НАТО и решението за ЕС".
Министърът каза, че България се е показала като добър съсед и приятел и не иска да създава "неприятни чувства". "Важно е съседите ни да бъдат съюзници по пътя към демократичното развитие и членове на ЕС."
Тя изрази и желание да "наваксаме липсата на работа" в комисията. "Имаше конструктивен диалог в началото, но мисля, че ние днес трябва да им създадем среда за работа." "Повтаряме грешките си години наред", каза и Екатерина Захариева. Тя определи като "неуместни" внушенията, че България работи срещу европейската интеграция на Северна Македония.
Дневник
Коментари
Бойко предателя
"Много се надявам Република Северна Македония да получи необходимите уверения от нас и да върви по пътя за присъединяване към Европейския съюз. Трябва да се направят необходимите компромиси, както много други направиха. Ние сме длъжни за сегашните и за бъдещите поколения да направим така, че по никакъв начин Република Северна Македония, Албания и страните от Западните Балкани да не бъдат спирани..
Анонимен
двама лъжливи и крадливи нещастника