Премиерът Бойко Борисов обсъди с министъра на финансите Кирил Ананиев повишаването на дългосрочния рейтинга на България от международната рейтингова агенция "Муудис" днес, докато обикаляше из Родопите да инспектира строежа на ново крило към манастира "Света Троица" на Кръстова гора, за което правителството отпусна 300 хил. лв. и отсечка на пътя от с. Белица (община Лъки) до с. Загражден (община Баните) на стойност 8 млн. лв.

Седнали на пънове за цепене на дърва, които Борисов учтиво помоли да ползва от пазач на обект край пътя, Борисов и Ананиев направиха така наречената от премиера "оперативка", на която беше поканен да присъства и собственикът на пънчетата. Той обаче отказа. На оперативката присъства, без да взема учстие, и министърът на регионалното развитие Николай Нанков.

Премиерът изчете съобщението на Министерството на финансите, като коментираше оценките и констатациите в него. Той на няколко пъти се увери, че това е написано от "Муудис", а не лично от Ананиев.

"Муудис" повиши кредитния рейтинг на България и то със стабилна перспектива", подчерта Борисов и попита: "Сега тези, които говорят, че в държавата не се правело нищо, че едва ли не...", на което Ананиев отговори: "Това е висока оценка за дейността на правителството".

"Гледай сега какво още пише! Не ми се вярва, но така пише... "успешното приключване на реформите", пише тука, а нали уж не се правиха реформи тука, абе, тези хора от "Муудис" къде са гледали", иронично попита премиерът.

"...амбицията за присъединяване на България към Еврозоната е напълно реална" - тази извадка провокира у Борисов въпрос към Ананиев "Как можеш да пишеш такова нещо!", на което министърът отговори с "Не аз, "Муудис" са го написали".

"...валутният борд на страната е подкрепен от солидна парична и макроикономическа политика" - "Нали щяхме да фалираме страната? Ей, такива глупости говорят, такива лъжи лъжците говорят", каза Борисов.

"Ако това е вярно, Ананниев, и не ме подвеждаш, това оборва ама на всички умни, красиви, погрозни, по-глупави, които...", не довърши от вълнение премиерът.

"Страната разполага със значителни фискални резерви", цитира Борисов "Муудис" и коментира иронично "Гледай какво пишат, отвратително". И продължи да чете: "... показателите за фискалната мощ ще останат устойчиви на неблагоприятния сценарий над средното за останалите държави в тази кредитна категория". Този цитат предизвика въодушевлението му: "България пак е по-добра! С какво да угодим аз не знам на тези хора - нашите опоненти? Какво да се направи!"

"Ако това е вярно, Ананиев, аз нямам коментар", каза премиерът, след като приключи с четенето на съобщението. Той се похвали, че "ще повишим пак доходите", а новият бюджет щял да е "хем да е за хората, хем за отделния човек". И попита пазача на обекта доволен ли е от 50-те лева допълнително към пенсията му. Той се оказа доволен. "Господ да ви чува (диалектна форма на "пази, грижи се" - бел.ред.) и брани и да ви върви все напред!", пожела пенсионерът на премиера.

Дневник