Председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Бетина Жотева осъди протестиращите, които хвърляха яйца по евродепутата от ГЕРБ и ЕНП Андрей Новаков, след излизането му от сградата на БНТ, където беше гост на предаването "Панорама" снощи. "Не може гостите в "Панорама" да бъдат замеряни с яйца, защото изразяват позиция. Всеки има право на позиция и трябва да бъде свободен да я изрази, каквато и да е тя, а не да бъде хулен. Това не е славен миг на протестиращите", каза Жотева в интервю за БНТ. "Това, което се случва с "Панорама", е невероятен позор. Слага страшно петно на тези, които твърдят, че се борят за свободни медии и свободна журналистика", продължи тя.

СЕМ е отправял апели към политици да не настройват протестиращите срещу журналисти. "Те нямат право да нападат журналисти от определяна медиа, докато изпълняват служебните си задължения", заяви Жотева и припомни, че репортери на телевизиите са махали кубчетата на микрофоните си, когато са отразявали протести, за да не ги атакуват протестиращите. "Ето това е един много тревожен феномен", каза тя и прогнозира, че България ще падне още надолу от 111 място в класацията за свобода на словото заради протестите. "Догодина, след тези изстъпления срещу журналисти по улиците, не би трябвало да заемем по-високо място. И след яйца, риба и не знам си какво си, изсипани по площадите, и след хулене на хора, защото имат различно мнение от улицата, не би трябвало да сме на по-високо място. Аз поне не го виждам така, за съжаление", каза Жотева.

Да правим разлика между доклада и резолюцията

Жотева коментира и доклада на на Европейската комисия за върховенството на закона, както и резолюцията на Европейския парламент, като подчерта, че ясно трябва да бъдат разграничени. "Резолюцията на Европейския парламент е един партиен документ, написан от партийни функционери, който преследва партийни дивиденти и вероятно ще ги получи", заяви тя. По думите й резолюцията няма никакви юридически права и причината за това е, че тези документи се пишат от партийни хора и нямат експертна стойност.

Според нея важното е да се чете не резолюцията, а доклада на ЕК. "Каквото е написано в доклада на ЕК за състоянието на медиите, е вярно. И трябва много сериозно да се мисли по този въпрос. Вярно е, че СЕМ е независим. Там пише, че имаме нисък риск по този проблем за независимост. Един от показателите, че те са оценили, че СЕМ е независим, е начинът, по който се конституира", посочи председателят му. По думите й само българският и полският регулатор са конституирани от две институции - от парламента и от президента.

Според Жотева големият проблем е собствеността на медиите. "Наистина собствеността на медиите се използва в много случаи като форма за натиск върху редакционната политика и самите журналисти", каза тя и призова да се изпълнява законът за собствеността на медиите. Тя отбеляза и още един проблем, посочен в доклада на ЕК - за малките медии в страната, където има натиск от местните власти, като се използват средствата от ЕС. "Смятам, че е крайно несправедливо само големите електронни медии да получават средства от европейските програми на калпак без обществени поръчки", заяви Жотева.

Дневник