Дългогодишната работа на неправителствени организации, подкрепена от Изпълнителната агенция по горите, за установяване на законодателна защита на 10% от горите в "Натура 2000" като стари гори с ограничена човешка намеса получи днес престижна награда в Брюксел. Инициативата спечели убедително гражданската награда "Натура 2000" в конкурса на Европейската комисия, като при закриването на вота на 22 септември беше получила над 11 000 гласа на фона на 5000 за подгласника си. Наградата беше обявена тази вечер в онлайн церемония.

С дистанционно участие в церемонията представители на основните организации в инициативата - Асоциацията на парковете в България (АПБ), WWF-България, Сдружение за дива природа "Балкани" и Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) - изтъкнаха, че са горди с постижението на България, което е постижение за целия съюз, защото опазва ценни и стари гори, каквито са останали на малко места в Европа. Заместник-изпълнителният директор на ИАГ Ценко Ценов заяви, че държавата ще продължи да работи с неправителствените организации за опазване на природата и управление на горите в полза на запазване на биоразнообразието.

Закриването на церемонията бе отбелязано с дистанционна снимка на еврокомисаря по околна среда Виргиниюс Синкявичюс и представителите на спечелилата българска инициатива - Тома Белев от АПБ, Веселина Кавръкова и Нели Дончева от WWF-България, Андрей Ковачев от СДП "Балкани", Ценко Ценов и Кирил Ташев от ИАГ.

При предишните четири издания на наградите "Натура 2000" са били получени 419 заявления за участие, от които са номинирани 94 финалисти и излъчени едва 23 призьори. От тези 23 победители през годините, българските организации са отличени с 5 спечелени награди - с 3 проекта, в които са водещи изпълнители и 2 проекта, в които са ключов партньор. С това постижение българската природозащита показва доказан принос за опазване на ценни видове и местообитания за Европейския съюз, които се опазват от зоните от мрежата "Натура 2000".

Дневник