България не е в риск от най-тежката световна криза от Голямата депресия насам, но българите трябва да подкрепят взимането на прозрачни решения, обективни мерки и общество, което е силно, защото е единно, каза днес управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ).

Не бива да спира подпомагането и на хората, и на икономиката. Но как използваме този ресурси, в какво го инвестираме ще определи дали излизаме от кризата по-силни или по-слаби. В МВФ вярваме, че стимулите трябва да помагат на икономиката на бъдещето, а не да защитават икономиката на миналото, допълни Кристалина Георгиева. Това стана във видео разговор с български журналисти, в който тя даваше по-скоро принципни съвети и обясняваше какво върши МВФ и избягваше да коментира и да посочва конкретни примери от действията на българското правителство.

Затова фондът силно подкрепя ЕС за плановете за инвестиции в зелена икономика, дигитализация, в хората - в образование, здравеопазване и социална защита и да се дава финансова основа аз предприемачество - за малки и средни предприятия, които да дърпат икономиката напред, обясни тя.

Есенната прогноза на МВФ за България е малко по-добра от тази преди 3 месеца. И въпреки това през 2021г . няма да се върнем на нивото от преди кризата, каза Георгиева. Очакванията са тази година икономиката на България да се свие с 4% и да расте с 4.1% догодина. Предишната прогноза бе за възстановяване с 6% от БВП през 2021 г.

Затова изразходването на средства от правителството трябва да е много разумно и да не се помага на всяка цена на особено тежко ударени сектори, където и пред икризата е имало зле управлявани и губещи фирми. Важно е да се прави анализ на качеството на финансирането, както и да се внимава да не бъде прекратено то преждевременно и така да се предизвика масови фалити и бързо увеличаване на безработицата.

Според нея в тази ситуация при много ниски лихви посвета няма притеснение дали България ще може да връща заемите, които взима сега.

Кристалина Георгиева не смята, че трябва да се налага карантина като тази от пролетта, за да се спре втора вълна на COVID-19. Достатъчно е отговорно да се изпълняват мерките като носене на предпазни маски, т.нар. социално дистанциране и правене на тестове.

Дневник