Министрите на околната среда в ЕС направиха задължителни климатичните цели за 2050 г. - климатична неутралност на блока - но не взеха решение за по-амбициозната цел, определена от Еврокомисията за 2030-а, предаде "Ройтерс".

Никой не гласува "против", но България се въздържа, продължава агенцията.

Преди седмица на Европейския съвет в Брюксел премиерът Бойко Борисов обясни, че България има своите притеснения за новите предлагани климатични цели за 2030 г., но нито отхвърли това по-амбициозно предложение на Брюксел (което не е сред одобрените днес), нито коментира резерви за идеята за климатична неутралност.

Климатичният закон, по който работят държавите в блока, трябва да е основата за намаляване на вредните емисии и това ще преобрази всички сектори - от транспорт до тежка промишленост - и ще изисква стотици милиарди долари инвестиции.

Общо решение, а не за отделни страни

Законът трябва да определи и начините, по които да се оценява напредъкът при изпълнение на климатичните цели.

През септември обаче Европейската комисия предложи нови, по-строги цели, включващи намаляване на емисиите не с 40% до 2030 г. (спрямо нивата от 1990 г.), както е прието сега, а с 55 на сто. На Европейския съвет тази цел, въпреки принципното съгласие и на по-критичните към нея страни при определени условия, решението бе отложено, докато държавите не са направили национална оценка как може да се постигне новата цел.

С днешното решение се договаря правило, което може да убеди държавите да подкрепят и новата цел за 2030 г. през декември, ако се приложи и за нея. Става въпрос за идеята климатичната неутралност да е изискване за целия блок (нулеви емисии общо за държавите членки), а не за всяка отделна държава.

Това изискване, гласувано в Люксембург, предполага, че някои държави ще могат да си позволят по-голямо ниво на емисиите, ако други направят по-дълбоки съкращения. То обаче не се посреща с одобрение от Европейския парламент, Швеция, Дания и Люксембург също искат всяка страна да бъде задължена да е постигнала климатична неутралност след 30 г.

Дневник