В опит да си върне на БСП за отказа да се регистрира за кворум в началото на парламентарните заседания управляващата коалиция между ГЕРБ и "Обединените патриоти" не участва в гласувания за изваждане от комисиите на отцепници от червената група. Така заради липса на кворум предложенията на БСП за малко да не бъдат приети.
От септември депутатите от БСП и ДПС не се регистрират в пленарната зала, а кворум се осигурява на ръба - често има двама-трима депутати повече от необходимите 121. Тази сутрин в залата се регистрираха 124 народни представители, което значи, че да да бъде прието едно решение, в гласуването трябва да участват поне 63 депутати.
След това БСП поиска да извади новонапусналите депутати Чавдар Велинов и Михаил Христов от парламентарни комисии, а останалите партии оставиха социалистите да гласуват предложенията сами. Решенията минаха от втория път и то благодарение на отрицателния вот на независими депутати, тъй като от БСП събираше 61 от необходимите 63 гласа. ГЕРБ и "Обединените патриоти" бяха в зала, а камерите показаха празните места на ДПС.
"Като няма кворум, не е прието", коментираше председателят на парламента Цвета Караянчева от ГЕРБ при първите опити за прокарване на предложенията. Те минаха след прегласуване, след като в него участваха няколко независими депутати, с които гласуващите станаха малко повече от 63.
Нечленуващите в парламентарни групи се обявиха срещу предложенията на БСП за изключване на новонапусналите от комисии с мотива, че те не са партийни, а парламентарни. За участие в една комисия народен представител получава около 400 лв. над заплата си.
Във вторник се разбра, че напусналите парламентарната група на БСП стават десет, а в групата остават 70 депутати. Поредният отцепник е Михаил Христов от гражданската квота, който посочва в мотивите си фундаментални различния с партията и ръководството на групата.
Седем от напусналите БСП се обявяват за неформална група на "Прогресивните социалисти", а на "Позитано" 20 ги подозират, че ще правят нова партия около Красимир Янков. Днес един от тях - Валери Жаблянов, поиска след изтичане на карантина му премиерът Бойко Борисов да бъде изслушан в парламента за отношенията на страната със Северна Македония.
Дневник
Коментари
Добави коментар