Към момента България не е в състояние да одобри преговорната рамка за Република Северна Македония в този вид, в който се представя.

Това обяснява, цитирана от БТА, вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева пред журналисти преди участието си в заседанието на парламентарната комисия по външна политика. Захариева припомня, че на 10 ноември има заседание на Съвета "Общи въпроси", на което трябва да се одобри преговорната рамка.

Тогава би трябвало да е софийското домакинство на Берлинския процес, чиято среща на върха тази година се организира от България и Северна Македония съвместно. Датата 10 ноември е "крайният срок", поставен от премиера Бойко Борисов за намиране на решение в множеството спорове между София и Скопие, включително за историята, езика и по-новите твърдения сред някои политици в България, че новото име би могло да съдържа претенции. В противен случай България може да блокира одобряването на преговорната рамка.

Условията обаче бяха свързани със спазването на договора и с поставени преди година условия, а не със съдържанието на преговорната рамка - информация, която българските власти не бяха обявявали.

В подготовка на анекс

Захариева коментира и условията, като посочва, че в договора за приятелство и добросъседство от 2017 г. има всички гаранции, стига да се изпълнява добросъвестно и от двете страни, но за съжаление нашата оценка е, че това не е така. По думите ѝ, въпреки многото спекулации в пресата в Република Северна Македония, нито сме искали промяна на конституцията, нито нашите претенции са нови, нито сме оспорвали правото за самоопределяне. Проблемът е, че договорът не се изпълнява добросъвестно според нас, каза министърът.

Захариева каза, че екипите на министерствата на външните работи на България и Република Северна Македония са във всекидневни интензивни преговори в опит да се решат конфликтните въпроси, така че да гледаме повече напред. Имаме време, но е крайно малко, допълни тя. Както ние признаваме реалността, така те трябва да признаят миналото, заяви външният ни министър.

Коментарът на Захариева идва в момент, когато Северна Македония прие старата идея на някои български политици за анекс към Договора за добросъседство и потвърди, че той е нужен, тъй като София и Скопие тълкуват различно договора. С думите си българският външен министър потвърди и тези на македонския си колега Буяр Османи, че в момента за изглаждане на различията има всекидневни контакти. Захариева същевременно не споменава думата анекс.

Дневник