"През последната година не успяхме да постигнем голям напредък по темата с независимостта на медиите. Не успяхме да ги защитим достатъчно, а те са основополагащи за демокрацията"
Това заяви посланикът на САЩ Херо Мустафа на конференцията "Медийна грамотност в България. Какво научихме от кризата", организирана от коалиция Медийна грамотност и фондация "Фридрих Науман". Посланик Мустафа се включи във видео връзка, тъй като е в карантина заради контакт с човек дал позитивен тест за коронавирус.
Според нея в България трябва да има законови гаранции срещу опита за политически натиск върху независими медии. "Всеки опит тази независимост да бъде уронена или всеки опит да се концентрират медии в ръцете на няколко влиятелни хора, позволява тези изключително важни пазители на обществения интерес да бъдат отслабени. Обещавам ви, че ще продължим да работим за промотиране на независими медии и медийна грамотност", заяви още посланик Мустафа.
В нейното изявление тя акцентира на важността освен медийна грамотност в училище да се работи за критичното мислене на подрастващите. Като за него, освен образователната система могат да помогнат независимите медии и силното гражданско общество.
"Базовата медийна грамотност и критичното мислене трябва да бъде преподавана в училище от ранна детска възраст. Това са умения, които ще ни служат през целия живот. Изключително важно е да се изградят здравословни онлайн навици за употреба на социалните медии от рано, така че докато станат тийнейджъри, младите хора да могат да взимат информирани решения и да бъдат по-устойчиви срещу негативните ефекти на дезинформацията. Така бъдещето поколение ще бъде по-грамотно и да се надяваме по-мъдро в консумацията на онлайн съдържание", каза още посланик Мустафа.
Посланик Мустафа даде пример с пет годишната си дъщеря, която се учи да чете и да пише. "Не става дума за това да я научим на това какво пише на дадена страница, но и да я научим на критично мислене. Да си задава важните въпроси - какво чете, какво чува, какво гледа? Това критично мислене е от критично значение", смята посланикът.
"Защото гражданското общество и независимите медии играят изключителна роля. Не е само до образователната система и родителите, които учат децата си на критично мислене, трябват независими медии и гражданско общество. Те са пазителите, имаме нужда от тяхната помощ да идентифираме и да се борим срещу заплахите", заяви посланикът
Тя допълни, че гражданското общество и незаивисимите медии са необходими, за да може хората да разпознават и разкриват дезинформацията, да различават достоверните източници от съмнителни такива. "Затова е важно да си задаваме тези важни въпроси кой притежава определено издание, кой е авторът на дадена публикация, какви са мотивите. Задаването на тези въпроси също е част от критичното мислене, което е изключително важно и което може да се изгради и чрез независими медии и гражданското обещство".
Според нея фалшивите новини и дезинформацията се разпространяват "като вирус", благодарение на модерните технологии. "Наша отговрност и цел е да напратим така, че бъдещите поколения да бъдат научени как да разграничават истина от лъжата да разпознават като опасност дезинформацията и да подкрепят тези, които работят прозрачно. Прозрачността е изключително важна концепция за всяка демокрация. Прозрачността е това, което прави демокрацията жива", заяви още Херо Мустафа.
Дневник
Коментари
Анонимен
тази има много НЕзадоволена физиономия , вибратори не си ли носи в куфърчето