Висшият съдебен съвет (ВСС) не одобрява проекта за нова конституция, предложен от ГЕРБ и ще обяви тази позиция пред представителите на Венецианската комисия на работна среща утре. Това е официалното становище на пленума на ВСС, който обсъди днес каква да бъде принципната позиция по някои от основните промени, заложени в проекта за конституция, които касаят съдебната власт.
С гласуване и голямо мнозинството, но в отсъствието на двама от "тримата големи" - главния прокурор Иван Гешев и председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов, пленумът взе решение, че разделянето на ВСС на съдебен съвет на съдиите и на съдебен съвет на прокурорите не е целесъобразно и няма да доведе до по-голяма независимост на съдебната власт. Според Олга Керелска и Атанаска Дишева обаче разделяне трябва да има. Мнозинството на ВСС не подкрепя и намаляването на мандатите на "тримата големи" председателите на ВКС, ВАС и главния прокурор.
Председателят на ВАС Георги Чолаков, който бе единственият представител на "тримата големи" аргументира накратко защо смята, че намаляването на мандата от 7 на 5 г., както предлага ГЕРБ, не е добра идея.
"Не го казвам само, защото аз съм председател на ВАС и ми остават още 4 години от мандата, а това е единствена възможност за мандат. Това е един минимален период, в който всеки би могъл да реализира напълно концепцията, която е предложил. Освен това тези 7 г. неслучайно са заложени така по конституция - за да се разминава с всички останали мандати на другите власти и управляващите - и на Народното събрание, и на Министерския съвет", обясни накратко Чолаков.
Изборът на "тримата големи" не трябва да бъде "капсулиран" в един от двата бъдещи съвета, както предлага ГЕРБ и задължително трябва да има споделена отговорност, смята мнозинството във ВСС. С други думи, кадровият орган единодушно и със 17 гласа "за" прие, че освен ВСС в назначението "тримата големи" трябва да участва още един орган. В момента това е президентът, който финализира процедурата по избор с издаване на указ за назначаване, но с проекта за нова конституция на ГЕРБ това правомощие му се отнема.
"Изборът на "тримата големи" не следва да бъдат капсулирани само в една от колегиите или в съветите, които се предлагат. Това означава да се избират с по-малко гласове, а освен това трябва да има споделена отговорност и от друг орган", подчерта Чолаков.
Според мнозинството във ВСС не е добра идея имотите на съдебната власт да се стопанисват от Министерството на правосъдието. "Да не би да искате чиновници, които са извън съдебната власт, да ремонтират сградите? Това е пълно безумие. Спомнете си какво беше преди", припомни Севдалин Мавров. Имотите на съдебната власт периодично сменят своя стопанин, а според ВСС те трябва да се управляват именно от ВСС.
Πлeнyмът нa BCC oпpeдeли зa yтpe пeтимa cвoи пpeдcтaвитeли - Aтaнacĸa Дишeвa, Цвeтинĸa Πaшĸyнoвa, Oлгa Kepeлcĸa, Kaлинa Чaпĸънoвa и Eвгeни Ивaнoв, а днес бе гласувано на срещата с Венециансата комисия да участва и Даниела Марчева. "Тримата големи" също са поканени, а от думите на Георги Чолаков се разбра, че не одобрява нищо от предложеното за нова конституция и ще застъпи това становище пред представителите на комисията.
Обсъждането на проекта за нова конституция, предложен от ГЕРБ, бе замразен, след като управляващите решиха да го изпратят до Венецианската комисия и да поискат становище от нея. Междувременно на 2 октомври бе създадена парламентарна комисия от ГЕРБ, "Обединените патриоти", "Воля" и независими депутати, която да обсъжда предложенията за нова Конституция.
БСП и ДПС обявиха, че няма да участват, тъй като целта й е да печели време за ГЕРБ във властта. Тя ще работи два месеца, т.е. до 2 декември, но може да прави само обсъждания. Председател на комисията е Десислава Атанасова от ГЕРБ, която иска да създаде експертен съвет от юристи към нея.
На 13 октомври президентът Румен Радев сезира Конституционния съд с искане да бъде обявено за противоконституционно решението на парламента за създаване на Временна комисия за разглеждане на проекта на ГЕРБ за нова конституция на Република България."Аз се надявам се, че Конституционният съд ще защити нашата конституция от невежеството и гаврата, които се поднасят от управляващите", коментира при свое изявление държавният глава.
На 20 октомври Конституционният съд допусна до разглеждане искането, поставено от президента, и се очаква да се произнесе по него.
Дневник
Коментари
АнонименГражданин
И как да я харесат? Кой я е писал,къде е общественото обсъждане?
Анонимен
Разбираш му, тиквенико-конституционалист.
Анонимен
Бсп-ету да напрай конститусия чи ши измрети за нула времи.
до1 Анонимен
Даа поредния неграмотен червен разбирач от конституции , за твое сведение конституция се пише и приема от Велико народно събрание ,а не на обществено обсъждане ,просто е но за вас не е защото сте по -прости от простите неща