Досегашният посланик в Париж и бивш съветник на премиера Бойко Борисов Ангел Чолаков е следващият посланик на България в Турция на мястото на бившия външен министър Надежда Нейски.

Това сочат документи на сайта за правна информация на Министерския съвет, публикувани в категория "Решения". Нейнски бе на поста от 2015 г.

Изтъква се, че причината е изтичането на мандата ѝ. В частта с мотивите за указите, издадени по въпроса, се споменават още ролята на Турция като съюзник в НАТО и "важен партньор в области като миграция, борба с тероризма, енергетика, земеделие и животновъдство, търговия, икономика и др.", активното сътрудничество в енергетиката, вътрешните работи и други, както и културното сътрудничество.

Роденият през 1975 г. Чолаков, магистър по бизнес администрация и политически науки в Свободния университет в Брюксел, започва като стажант в Генерална дирекция ЕкоФин в Европейската комисия през 2001-2002 г. След това става финансов съветник в ExxonMobil Petroleum and Chemical, а по-късно - консултант в дирекция "Европейски съюз" на МВнР.

Външнополитически съветник е в първия мандат на Борисов до март 2013 г.. След тази дата няколко месеца е посланик в Италия - влиза в група нови посланици, повечето от които замениха агенти на бившата Държавна сигурност. През август на този пост след него идва Марин Райков, след като е служебен премиер. Оттогава Чолаков е посланик във Франция и Монако, от 2016 г. едновременно с това е и постоянен представител на България в ЮНЕСКО. Владее английски, френски, руски, шведски, италиански и немски език.

На мястото на Чолаков във Франция отива Николай Милков, заемал посланически постове в Румъния и Канада и генерален консул в Ню Йорк от 2004 до 2005 г.

Зам.-министър става посланик в Сърбия

Досегашният зам.-министър на външните работи Петко Дойков ще е посланик на България в Сърбия.

В решението на Министерския съвет по темата се отчита, че тя, макар да отчита евроинтеграцията като стратегическа цел и това да се подкрепя от България, "остава военно неутрална държава, развиваща все по-близки отношения с Русия и Китай.

Освен това въпреки подкрепата на България (например безвъзмездната финансова по програмата Официална помощ за развитие на стойност 2.5 млн. лв.) страната "многократно бе обект на негативни изказвания и подкрепяни от властите периодични пропагандни кампании, които са в разрез с декларирания дух на приятелски и добросъседски отношения между Сърбия и България". Говори се за правата на малцинствата в Сърбия като част от критериите за еврочленство, но и за съдействието в справянето с коронавируса и възхода в търговските отношения.

Експерт и директор в няколко дирекции на Външното министерство през годините, Дойков е работил в посолството в Египет, бил е посланик в Тунис, в Мавритания и в Индия, акредитиран и за Непал, Бангладеш, Шри Ланка и Малдивите. От август 2019 г. е заместник-външен министър. Владее английски, френски, арабски и руски.

От Сърбия Влайков отива в Босна и Херцеговина. Нови посланици има и в Испания, Португалия, Нидерландия, Кувейт, Словакия и Южна Африка (който е акредитиран и за Ангола, Ботсвана, Лесото и Намибия).

Дневник