Израелският външен министър Габи Ашкенази поиска от българския си колега и вицепремиер Екатерина Захариева да признае ливанската шиитска организация "Хизбула" за терористична организация.

Това съобщи "Джерузалем пост", след като двамата се срещнаха по време на визитата на Захариева в Израел. "Призовавам българското правителство да заеме твърда позиция спрямо "Хизбула" и да признае всички части на "Хизбула" за терористична организация," цитира го вестникът. "Само обединен фронт срещу тероризма може да даде резултати."

Европейският съюз обозначава по този начин само военното крило на "Хизбула", която е едновреенно въоръжена група и една от най-важните партии в ливанската политика. Някои експерти твърдят, че всъщност няма строго разграничение между "политическото" и "военното" ѝ крило.

В ЕС обаче Германия, Нидерландия и Литва, както и напусналата съюза Великобритания, и други като Аржентина, Бахрейн, Канада и Япония, признаха цялата "Хизбула" за терористична група. Подобна позиция поиска от правителството и чешкият парламент. Израел води кампания както на ниво Брюксел, така и във всяка от останалите европейски членки, за да последват примера.

"Джерузалем пост" отбелязва, че България не е взела никакви мерки срещу "Хизбула" въпреки връзката (която вижда и прокуратурата) с атентата в Бургас през 2012 г., при който загинаха петима израелци и български шофьор на автобус.

За какво още разговаряха България и Израел

Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева и министърът на външните работи на Държавата Израел Габи Ашкенази се договориха двете страни да задълбочат сътрудничеството в области от взаимен интерес, включително енергетиката, туризма, търговията, отбеляза Външното министерство в прессъобщение. Захариева е цитирана с думите, че "имаме отлични политически отношения и нямаме отворени въпроси. Но бих искала да видя повече търговия между страните ни." За 2019 г. двустранният стокообмен възлиза на 209 млн. долара като се е увеличил с близо 50 на сто в сравнение с предходната година. За първата половина на 2020 г. , основно заради пандемията с коронавируса, двустранната търговия е отбеляза спад на годишна база от 3,6 на сто като възлиза на 92 млн. долара.

По време на разговорите бе по постигната договореност да бъде организирано, дори и чрез видеоконферентна връзка, първото заседание на Смесената комисия за икономическо и търговско сътрудничество, което да даде тласък на връзките в икономиката и инвестициите. Възможности за сътрудничество българската страна вижда и в IT-сектора, развитието на науката, енергетиката, продължава съобщението. "Двамата министри подписаха Меморандум за разбирателство за сътрудничество в областта на енергетиката между министерствата на енергетиката на двете страни. Документът цели да насърчи сътрудничеството в защитата на енергийната инфраструктура, в сферата на възобновяемата енергия и в реализирането на други общи проекти в енергийната област."

Пописан е и меморандум за сътрудничество в зелената енергия, сред темите на разговор са били и борбата с тероризма и ситуацията в Близкия изток.

По време на срещата, отбелязват и МВнР, и "Джерузалем пост", Ашкенази си е спомнил за българските си корени (баща му е от Пловдив). "Винаги съм се замислям защо от всички хора и народи в Европа" българските граждани се изправят срещу нацистите по въпроса, а други в Европа - не. "Това е избор, направен от обикновените хора," цитира го вестникът, а според съобщението добавя: "Нямам точен отговор, но вероятно защото българите са добри и честни хора."

Дневник