Проблемната Единна информационна система на съдилищата (ЕИСС), която бе внедрена пилотно за 17 съдилища през юли, а след това и в много други, но беше спряна, защото създаде хаос сред магистратите, отново бе обсъдена от пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС). След дълги спорове и дебат ВСС реши да назначи одит заради множество проблеми и сигнали, но това може да се случи най-рано през лятото на 2021 г.
С мнозинство от 11 гласа "за" бе подкрепено предложението на Гергана Мутафова от прокурорската колегия да се възложи на директора на дирекция "Информационни технологии" да изготви доклад с предложение за предмета и обхвата за външен одит, които да бъде назначен 6 месеца след повторното внедряване на системата във всички съдилища, което е планирано за 10 декември. Тоест - одитът за това дали системата е достатъчно сигурна може да започне най-рано през лятото на 2021 г. като преди това ще се прави доклад за това какъв ще бъде обхватът на одита, а след това ще се търси външен изпълнител на поръчката.
Против това решение бяха председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов, Атанаска Дишева, Олга Керелска и Цветинка Пашкунова.
По време обсъждането всички членове бяха единодушни, че одит трябва да има, а различията се появиха заради срока на този одит. Според малцинството, той трябва да бъде назначен възможно най-скоро, още преди системата да започне да функционира официално във всички съдилища, за да няма съмнения в сигурността.
"Основното, за което се притесняват колегите, е дали тази система е сигурна. Това са важни въпроси и колкото повече отлагаме, толкова тези въпроси ще тежат и могат да станат и повече", обясни Лозан Панов.
Според мнозинството обаче, в момента продължават да постъпват предложения за доработки и подобрения на ЕИСС, които се въвеждат "в движение". Те трябва да приключат окончателно, системата да работи известно време в окончателния вид, в който ще се използва, и едва след това да започне одитът.
Освен това сред аргументите бе и това, че е необходимо "да се натрупа критична маса от информация", която да се постави за анализ от одитиращите, а обхватът на проверката да бъде по-голям. Според мнозинството е нужно и да се направи един по-широк одит, а ако се назначи проверка сега, преди стартирането на системата във всички съдилища, то ще се наложи да се прави и допълнителен одит.
Темата за проблемната система бе повдигната от председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов по повод писмо на Съюза на съдиите в България, които алармираха за серия от проблеми и призоваха да се направят проверки на системата за сигурност, както вътрешно, така и от външни, независими специалисти, които да дадат още преди пълното въвеждане на системата, но и в хода на работата ѝ, оценка на рисковете, и да предложат насоки за повишаване на сигурността.
От най-голямата съсловна организация смятат, че "само така ще се създаде у гражданите и магистратите доверие в сигурността на системата, с която ще се осъществява правосъдната дейност в цялата страна".
В писмото на ССБ се изтъкват няколко основни притеснителни момента в работата на системата. Един от тях е, че системата работи с квалифицирани електронни удостоверения за генериране на подпис, които освен данни на съда съдържат и чувствителни лични данни като ЕГН на съдията.
"С оглед на това, че за пръв път в България се разработва и внедрява наведнъж система, която да работи с чувствителни данни за цял отрасъл на държавната власт, какъвто е правосъдието, следва да се проведе пълен независим одит на кода на ЕИСС", призовават от ССБ.
По предложение на Гергана Мутафова бе прието и решението да се назначи външен одит и на Единния портал за електронно правосъдие.
Дневник
Коментари
Добави коментар