Парламентът окончателно гласува подборът на кандидати за европейски делегирани прокурори да се извършва от прокурорската колегия на ВСС, а не от пленума, като депутатите отхвърлиха всякакви идеи и предложения на БСП да се заложат допълнителни гаранции за независимостта на тези обвинители от главния прокурор.
Европейските делегирани прокурори ще работят по престъпления, засягащи финансовите интереси на ЕС, източване и злоупотреби с европейски средства.
Сред предложенията, които БСП настояваше да бъдат приети, бе например европейските делегирани прокурори да бъдат избирани с квалифицирано мнозинство и с поне 17 гласа "за" от целия състав на Висшия съдебен съвет в пленума, а не само от прокурорската колегия. Предложението беше отхвърлено от мнозинството в парламента.
Друго предложение, за което се настояваше още пред правната комисия в парламента и по време на първо четене на промените в Наказателно-процесуалния кодекс в пленарната зала, бе прокурорите, които ще работят под ръководството на Лаура Кьовеши, да се занимават само и единствено със случаите, по които са компетентни, но не и с други дела, за които ще бъдат на пряко подчинение на главния прокурор Иван Гешев. Това предложение също бе отхвърлено.
Кандидати за европейски делегирани прокурори могат да бъдат съдии, следователи или прокурори, които имат най-малко осем години стаж.
Окончателно бе решено прокурорската колегия да извършва подбор на кандидатите за европейски делегирани прокурори и чрез министъра на правосъдието да уведоми европейския главен прокурор Лаура Кьовеши за излъчените кандидатури. Европейските делегирани прокурори обаче ще продължат да работят като част прокуратурата в България.
Съгласно текстовете по неприключилите наказателни производства за престъпления от компетентността на Европейската прокуратура, извършени след 20 ноември 2017 г., образувани прокуратурата, могат да встъпват европейският прокурор и европейските делегирани прокурори.
"Предложили сме няколко подобрения - първото е какво точно ще прави европейският делегиран прокурор. Регламентът предвижда възможност да работят по компетентността си, но и по други свои компетентности в съответните държави. Имайки предвид българската система, то специалната фигура на европейския делегиран прокурор да бъде отделена извън нормалната работа, е ключово", коментира Крум Зарков от БСП, който единствен взе думата по време на обсъждането.
"Трябва да кажем, че този прокурор ще се занимава само и единствено с делата от компетенциите си като европейски делегиран прокурор", призова Зарков. По думите му след допълнително отпускане на средства от ЕС за борба с коронавируса ще има още повече работа за тези прокурори.
"Те трябва да бъдат независими от прокурорската йерархия. Не може да си независим няколко дни, а във вторник и четвъртък да си в друга ситуация", каза още Зарков. Всички тези идеи за гарантиране независимостта на делегираните прокурори обаче бяха отхвърлени от мнозинството - без аргументи и допълнителен дебат по темата.
Дневник
Коментари
Анонимен
Пффф ужас. Гешев да предложи Пешо Еврото. По този начин пипалата на Шиши & Сие и в европрокуратурата се прокрадват, та чакайте после да го разследват. Този парламент отдавна трябваше да спре да работи щото освен за нас вече е опасен и за ЕС.
Анонимен
Пффф ужас - разбираш цялата правна материя. А имаш ли също и "вишу"?