Българската ваксина срещу коронавирус се разработва доста активно, като прототипът ще е готов до Нова година и след това започват тестове с животни и хора, коментира днес пред Би Ти Ви директорът на института по микробиология доц. Пенка Петрова. Според нея ваксините срещу коронавирус ще имат дълготраен ефект, защото вирусът мутира шест пъти по-малко от грипния, Петрова смята, че ваксинацията вероятно ще пази от заболяването доживот.
Доцент Петкова каза, че няма регистрирани противопоказания към момента, както и рискови групи, които да не могат да бъдат ваксинирани. Тя изрази мнение, че не всички трябва да се имунизират, като изключение може да се направи за малките деца. Първи трябвало да бъдат ваксинирани лекари, учители и хора с хронични заболявания. За Пенка Петрова масовата ваксинация, а не преболедуването, е начинът за изграждане на стаден имунитет.
Преболедувалите нямат да имат нужда от ваксинация
Ваксината за коронавирус ще предпазва не само човека, който си я поставил, но и хората около него, защото той няма да разпространява заразата. Това обясни пулмологът Александър Симидчиев пред "Нова телевизия". Той обясни, че ваксината ще спре размножаването на вируса в човешките клетки и така ще спре разпространението му. Според него преболедувалите нямат нужда от ваксинация, защото вече ще са изградили антитела. Именно заради това Симидчиев предложи преди поставянето на ваксината пациентите да бъдат изследвани за антитела, за да знаят дали е нужно.
Дневник
Коментари
Анонимен
Само да не е като руската и Радев да даде пример,пръв да си я сложи.
Анонимен
Онзи ден говорих с един познат от Москва ,пълно инфозатъмнение , само в Москва е що годе по добре ,навсякъде другаде е тотален леш , моя човек се е заразил докато е лежал в болница и се е наложило да напусне болницата за да се лекува в къщи ...те така стоят нещата там
Анонимен
От години интелигентните хора в Русия не се ваксинират защото техните ваксини дават много странични ефекти. Сегашната ваксина Спутник може би е по-добра, защото ще се произвежда и в чужбина - Индия и Бразилия. Капацитетът на руските предприятия за ваксини е недостатъчен.