Делото срещу акушерката Емилия Ковачева от "Софиямед", която преди 5 години преби новородено момиче, се връща на друг състав на Софийския апелативния съд, защото неправилно втората инстанция е намалила наказанието, като е преценила изразеното съжаление от акушерката за това, което е извършила.

Решението на Върховния касационен съд е, че неправилно през ноември миналата година състав на Софийския апелативен съд (САС) е намалил с 2 години наказанието на акушерката Емилия Ковачева от 18 г. затвор на 16 г. лишаване от свобода и 400 хил. лв. обезщетение на родителите на пострадалото бебе, съобщи lex.bg.

Според върховните магистрати няма основание за налагане на най-тежкото наказание доживотен затвор, включително и без замяна.

На втора инстанция наказанието на Ковачева бе намалено, като състав на Софийския апелативен съд се мотивира както с продължителността на процеса от 5 години, така и с редица смекчаващи вината обстоятелства като това, че тя е изразила съжаление за случилото се, работила е извънредно.

"Изразеното от подсъдимата в последната ѝ дума пред въззивната инстанция съжаление е заявено декларативно и твърде късно, за да се приеме, че същото е релевирано с цел разкаяние", мотивират се от своя страна върховните магистрати, като посочват, че тези обстоятелства, както и размерът на наказанието трябва да бъдат преразгледани.

На първа инстанция в Софийския градски съд акушерката беше осъдена на 18 години затвор за опит за убийство на новородено, а според експертизите единствено навременната намеса на лекарски екип е спасил детето. През декември 2015 г. Емилия Ковачева беше обвинена, че в нощта на 17 срещу 18 април в неонатологичното отделение на болница "Софиямед" в стая за интензивно лечение и специални грижи за новородени направила опит умишлено да убие Никол.

Час и половина тя е била с юмруци и е душила 3-дневното тогава бебе, като му е нанесла поне 39 удара. Детето имаше множество травми, включително счупена черепна кост, и само адекватната лекарска намеса впоследствие предотвратила смъртта.

По-късно се разбра, че действията на Ковачева са били записани и на камери, като записите бяха използвани по делото. То обаче продължи близо 2 години на първа инстанция заради постоянни възражения на защитата на подсъдимата и множеството експертизи.

Никол е с тежка епилепсия, степен на инвалидност и по 5 пъти дневно приема медикаменти, които да потискат гърчовете, в които изпада, а лекарствата сами по себе си ще се отразят негативно на функцията на черния дроб и бъбреците в дългосрочен период от време. Това са последствията днес от побоя, който нанесе акушерката 3 дни след раждането на момиченцето, а за тях разказаха пред съда родителите на детето. Те настояват за най-тежкото наказание.

Дневник