Окончателно мнозинството в парламента прекръсти 24 май. Празникът ще се нарича Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Промяната в наименованието бе приета с окончателното гласуване на поправки в Кодекса на труда. "За" бяха депутатите от ГЕРБ, "Обединените патриоти" и "Воля", а БСП и отцепниците от партията гласува "против". От ДПС присъстваше само председателят на социалната комисия Хасан Адемов, който също подкрепи новото име на празника.

В момента 24 май се нарича Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.

На първо четене ГЕРБ изненадващо подкрепи предложението на "Обединените патриоти" 24 май да се нарича Ден на българската писменост, просвета и култура. Преди окончателното гласуване обаче и след дискусия с експерти малкият коалиционен партньор го коригира с наименованието Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Основният спор бе между БСП и "Обединените патриоти". Социалистите обявиха, че промяната на името на 24 май не е в дневния ред на обществото, както и че премахването на славянската писменост от него чертае разделителни линии не само с руския, но и с други народи. От "Обединените патриоти" казаха, че именно Тодор Живков е смачкал българското лице на празника.

Дневник