Допълнителни 28 млн. лв., отпуснати с решение на Министерския съвет за МВР, ще бъдат разпределени за коледни бонуси на служителите, а 5 млн. лв. ще бъдат отделени за купуване на специализирано оборудване за CОVID-отделението в Медицинския институт на МВР. Това съобщиха на брифинг министърът на вътрешните работи Христо Терзийски и директорът на Медицинския институт проф. д-р Ненчо Смилов.

В болницата са изградени CОVID отделения за лежащо болни служители на МВР, но по думите на министъра в нея в момента са настанени и граждани, които не работят във ведомството.

"Това решение беше взето, за да се обнови апаратурата и да се повиши капацитетът на болницата", обясни Терзийски и добави, че освен за апаратура ще бъдат разпределени средства за всички служители на министерството, които работят на първа линия в борбата с пандемията.

"Това е крачка, която държавата прави, за да покаже, че оценява дейността на служителите на МВР. Те изпълняват и редица функции, които не са свойствени на министерството за справянето в тази ситуация", допълни той.

От оставащите 23 млн. лв. ще бъдат направени разчети за бонуси като целта е служителите да могат да посрещнат празниците с допълнително плащане между 400 и 500 лв. на човек.

Нарушенията намаляват, карантинираните се увеличават

При проверки в цялата страна за спазване на мерките срещу коронавируса и за други нарушения по време на студентския празник във вторник полицията е проверила над 1000 заведения в страната и над 360 в София. В Асеновград униформените са констатирали един случай на нарушение от страна на заведение, а в София - 7.

Най-фрапиращиращият случай, по думите на министър Терзийски, е работещ наргиле бар в столицата, в който в празничната вечер е имало събиране на 40 души персонал и клиенти. Съставен е акт за нарушение на Закона за здравето като при проверката полицаите са установили, че в бара са съхранявали нерегламентирано и тютюн.

По време на вчерашната акция е задържан един човек в София за неизпълнение на полицейско разпореждане.

"Имаме дисциплинирано общество и собственици на заведения. Забелязваме повишаване на самосъзнанието", коментира вътрешният министър.

Макар че нарушителите цялостно намаляват, от началото на извънредното положение, обявено на 13 март, до момента са образувани 3200 досъдебни производства за нарушена карантина. Постановени са 661 присъди като от тях в 99% наказанията са пробация и глоба. Има обаче и две присъди с ефективно лишаване от свобода - в Пловдив и Русе.

Над 25 000 акта за административни нарушения са издадени по Закона за здравето, полицаите са издали и десетки хиляди предупредителни протоколи.

Министър Терзийски отчете, че над 45 000 души са под карантина в момента в цялата страна.

Дневник