Европейските институции и ключови експерти прогнозират, че излизането от икономическата криза, породена от разпространението на коронавируса, ще започне през август, а едва към октомври догодина може да се очаква растеж. Това съобщи премиерът Бойко Борисов в профила си във "Фейсбук", където във видео коментира резултатите от заседанието на Европейския съвет.

В продължение на 21 минути, подпомаган от свой асистент със задаване на теми и ключови думи зад кадър, Борисов изреди с по няколко изречения резултата от преговорите по борбата срещу разпространението на коронавируса, зелената сделка, Брекзит, европейския бюджет, отношенията със САЩ и Турция, борбата с тероризма..

Приказка до края на март за отваряне на Европа няма, нещо повече - очаква се трета вълна и много тежки рестрикции, заяви Борисов.

Премиерът отчете, че през последната седмица резултатите в България са положителни и оздравелите са повече от заразените, но "не трябва да сме оптимистични, че разпространението на заразата ще приключи в България до коледните и новогодишните празници".

"Бих искал да дам повече оптимизъм за хората, но от председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард чух, че излизането на кризата може да се очаква август - октомври при положение, че се постигне 70% ваксиниране на населението на ЕС", каза Борисов и добави, че всички европейски държави се отказват от масови събирания по Коледа.

Едновременно с това е коментирано разхлабване на мерките в зимния туризъм, където, по общо мнение на Борисов и австрийския канцлер Себастиан Курц, бързите тестове могат да помогнат и на бизнеса, и на хората да преценят дали да пътуват. Това ще става при строги хигиенни мерки в хотелите и лифт станциите.

Премиерът изказа оптимизъм и за договореностите по зелената сделка. След като беше доста остър след предишния съвет, сега от думите му се разбра, че е постигнато съгласие, че срещу съкращение на въглеродните си емисии с 55% до 2013 г. спрямо базовата 1990 г., България, Унгария, Полша, Чехия ще получат по-голяма подкрепа "плавно, бавно, с оценяване на нашите възможности".

По Брекзит очакваме да се намери споразумение, но до този момент договор няма. Желаем успехи на Урсула и Барние да го постигнат и да се надяваме, че и колегата Борис Джонсън ще бъде достатъчно бърз и гъвкав, за да имаме споразумение", каза българският премиер.

Борисов коментира и споровете между ЕС и Турция, с която България граничи. "Искам ясно да подчертая, че като член на ЕС подкрепяме нашите приятели от Гърция и Кипър, точка. Оттук насетне настояваме да се намерят дипломатически решения с Анкара, защото това на практика е бизнес проблем. Осъждам, осъдихме нарушаването на договорите и провокативното движение на военни и други плавателни съдове.

Борисов осъди личностните нападки, например срещу Макрон, и препоръча на Турция да се въздържа, защото "не считам, че това е етично и допринася, обратно, прави нещата много лични и не намира разумно решение". Той подчерта приноса на германското председателство за намереното решение - "да, санкции има срещу физически лица и фирми, но следващите 3 месеца остава вратата отворена, защото това е нашият най-голям съсед и фактор в НАТО" На форума Борисов е предложил на следващата среща да бъде поканен генералният секретар на НАТО , за да се коментира с него южният фланг на алианса и "имаме ли си такова доверие".

Дневник