Саудитска Арабия и три други арабски държави се отказват от блокадата по суша, вода и въздух, наложена на Катар и слагат край на изолацията на страната, започнала преди три години и половина.

Това обяви кувейтският външен министър по държавната телевизия на страната. Катарската "Ал Джазира" също го цитира с думите, че е "постигнато споразумение за отварянето" на всички граници между Саудитска Арабия и Катар, считано още от тази вечер.

Потвърждението би сложило край на разрив, белязал арабските монархии в Персийския залив, където се води противоборство за надмощие в Близкия изток. В замяна Доха ще се откаже от всички съдебни дела, заведени пред международни инстанции заради блокадата.

Кризата с Катар обаче е важна и заради различията в подхода на Рияд и Доха - Катар е в близки отношения с големите регионални съперници, Турция и Иран, той подкрепя и Мюсюлманските братя, както и "Хамас" в Газа. Тя подтикна мнозина в региона и извън него да говорят за два основни блока, невинаги единни, но съревноваващи се за влияние с другия - много арабски държави от Залива и Египет срещу Турция, Катар, Иран и големи мюсюлмански неарабски държави като Малайзия и Пакистан. Впрочем затварянето на турска военна база, както и на телевизия "Ал Джазира", бяха в списък с 13 искания към Доха, но тя отказа да ги изпълни.

Постигнато е "споразумение" между страните ден преди срещата на върха на Съвета за сътрудничество в Залива, на което се очаква - за пръв път от известно време - да присъства и Катар. Според представител на администрацията на президента Доналд Тръмп САЩ са участвали в постигнатия пробив, а зетят на президента Джаред Къшнър също е помогнал и ще участва в церемонията.

Екипът на Къшнър стои и зад списъка със серия сделки за нормализация между арабски държави и Израел от миналата година - един от малкото ясноизразени външнополитически пробиви на администрацията на Тръмп.

Дневник