Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов прогнозира, че новият посланик на Русия Елеонора Митрофанова ще наложи по-открит стил на намеса в политиката на България. Повод за коментара му стана вчерашната позиция на руското посолство, което реагира с критики на думи на Джесика Ким, постоянен съветник по юридическите въпроси към посолството на САЩ в България, по време на виртуален разговор, организиран от Атлантическия клуб.
В една от много редките си публични изяви тя каза, че от българските лидери се изисква "продължително лечение, усилие и воля" за излекуване от корупцията. Посочи още и проблема с отчетността на главния прокурор. От руското посолство реагираха чрез публикация във "Фейсбук", в която обръщат внимание на изказването "за неспособността и липсата на политическата воля на българските власти да се справят с корупцията в страната". Според тях "коректността и уместността на острите бележки във връзка с чувствителни за българското общество въпроси, особено в навечерието на парламентарните избори, предизвиква големи съмнения".
Позицията на руското посолство е една от последните в мандата на посланик Анатолий Макаров, който се очаква през февруари да бъде сменен от Елеонора Митрофанова, чието назначение бе подписано от президента Владимир Путин на 15 януари.
"Тя е специалист по "мека сила" - това, което в дипломацията обикновено се нарича културна дипломация, равноправни икономически отношения, инвестиции и т.н. В кремълския език обаче "меката сила" е корупция, проникване в разузнавателни структури, пропагандно овладяване на определена територия", каза Христо Иванов по време на пряко включване във "Фейсбук" от петролната база до Росенец.
Мястото не беше избрано случайно. Това е една от основните бази на "Лукойл" в България. Иванов настоя Митрофанова да упражни влияние и да накара компанията да покаже резултатите от данъчните си ревизии. По думите му има съмнения, че са укрити данъци за около 1 млрд. лева.
Според него премиерът Бойко Борисов се "грижи за същностните интереси на кремълското влияние в България" независимо, че "от време на време гони по някой треторазряден бюрократ".
Дневник
Коментари
Анонимен
Освен отрицание на нещо си, от "Д, Б" не виждаме никакви конкретни стратегии в никоя област на държавността.
Анонимен
Брутният ни външен дълг за ноември 2020 е 34, 5 милиарда евро.
Кънчо
По скоро митрофанова ще си покаже циците отколкото лукойл да си покаже отчетите.
Анонимен
Христо, Христо, ще минат изборите и никой няма да чуе за теб до следващите.
Анонимен
1 милиард от лук Ойл и още 10 милиарда от жито и др суровини които изтичат от страната благодарение на продажни политици и фирмички свързани с тях и тези пари отиват директно в руски ръце , а сега си представете тези милиарди да отиваха за нашата страна
Анонимен
Тих0 русофили
Анонимен
всички в българския парламент са специалисти по тая "мека сила "
Анонимен
Групата около Христо Иванов само хвърля прах в очите а слепите. Наистина на слепите и трудно мислещите. Едни и същи теми, показност, за да се пренасочи вниманието от истинските кражби на сегашните управляващи. 100% патерица и сервилност. С цел продажба на България.
Анонимен7:51,
Отклоняваш темата за мащабното руско ограбване на България.
Неплащането на данъци от лукойл, петрол и други руски фирми ощетява Република България годишно около 0,5 - 1 милиард. За русофилите като този от 7:51 това не е кражба, а помощ за братския руски народ.