Решението да бъде осъден руският опозиционер Алексей Навални е "напълно неприемливо". Това заяви в "Туитър" българският вицепремиер и външен министър Екатерина Захариева.

Тя се позова на правото на справедлив процес и на уважение към решеният Европейския съд по правата на човека час след като съд в Москва уважи иск, с който условна присъда на критика на Кремъл се заменя с ефективна. Повече четете тук.

ЕСПЧ нарече самото решение от 2014 г., довело до условната присъда, "произволно" през 2017 г. и задължи Москва да плати компенсация на Навални и брат му Олег.

Първата международна реакция бе на Великобритания, чийто външен министър Доминик Рааб призова той "веднага и безусловно" да бъде освободен заедно с всички мирни протестиращи, арестувани в последната седмица. Германският му колега Хайко Маас нарече присъдата "тежък удар" срещу "основните свободи и върховенството на закона" в Русия. Литва призова за санкции срещу Русия, както направи заедно с Латвия и Естония при задържането на Навални на 17 януари.

На заседание миналата седмица външните министри от ЕС не взеха такова решение, но решиха върховният представител на блока Жозеп Борел да бъде изпратен в Москва тази седмица.

Държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкен изрази "безпокойството" си и добави, че ще координира отговора на станалото със съюзниците си.

Съветът на Европа нарече решението заплаха за правата на руснаците.

Дневник