Ако продължи ръста на заразените и достигне средно за страната 200-220 на 100 хил. всяко ново отваряне на противоепидемичните мерки е рисково. Това коментира пред Би Ти Ви Ангел Кунчев, главен здравен инспектор в отговор на въпрос дали щабът ще подкрепи отварянето на заведенията от 1 март, както обяви вече премиерът Бойко Борисов. Кунчев уточни, че е възможно да се вземе политическо решение, с което здравните власти не са съгласни. "До 1 март има много време", заключи той.

Определи темпа на разпространение на заразата като поносим за момента за здравната система и отбеляза, че е можело да бъде много по-страшно. Съобщи, че в Гърция вече повечето нови случаи са с британския вариант на вируса, а вече са открити и заразени с бразилския и южноафриканския.

Каквито най-големи доставки получаваме, това е налице,

обяви той в отговор на въпрос за избора на ваксина. Отново защити ефективността на "Астра Зенека", от която и България е заявила най-много дози. Обяви, че очакваните количества през този и следващия месец ще задоволят масовото търсене през общопрактикуващите лекари, а обществото, ако не се ваксинира, ще се провали.

Посочи, че има достатъчно информация за ваксините, включително и такава на достъпен език, но отбеляза с ирония, че изглежда по-сериозната литература напряга хората. Допълни, че дори интелигентните хора са така уморени от цялата ситуация, че предпочитат да четат информация, която им е изгодна, но не е истина.

Разказа, че недоверието и вярата в конспиративни теории се засилва от Север на юг и от запад на изток, макар че има и държави на запад, като Франция, където скептицизмът е голям. "Младите хора не са толкова застрашени от коронавируса, но те прекарват повече време в интернет и са засегнати от другата пандемия - инфодемията, която пълни главите им с глупости". С това обясни включването на IT специалистите в третата фаза от ваксинационния план пред възрастните и хронично болните.

Дневник