Със 76 гласа "за", нито един против и 35 "въздържал се" депутатите в Народното събрание приеха доклада за дейността на антикорупционната комисия КПКОНПИ, без да изслушат председателя Сотир Цацаров, който бе поканен и присъстваше в пленарната зала. Без въпроси, без дебат и само с едно изказване на депутата Милко Недялков от БСП докладът за дейността на антикорупционната комисия за миналата 2020 г. бе приет.

Данните от доклада обобщи и представи председателят на парламентарната комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика Борис Ячев, който обясни, че Цацаров и неговите заместници са били изслушани в комисия и са отговаряли на въпроси.

Ячев посочи, че в доклада за дейността на КПКОНПИ са поставени няколко акцента, сред които организационната и административната структура, както и на нейната международна дейност.

През 2020 г. за засечени 30 случая на конфликт на интереси

През 2020 г. в дирекция "Конфликт на интереси" е извършена проверка по общо 292 сигнала. След преценка по компетентност са допуснати и са проверени общо 242 сигнала. Образувани са производства по 115 сигнала, а по останалите 127 сигнала такива основания не са били налице.

През 2020 г. Комисията е приела общо 373 решения в производства за установяване на конфликт на интереси, включително и по сигнали, постъпили през предходната 2019 г.. 242 са решенията във фазата по допустимостта (115 за образуване и 127 за липса на основания за образуване на производство за конфликт на интереси). Взети са 122 решения по същество (30 решения, с които се установява конфликт на интереси, и 92 - с които не се установява конфликт на интереси). 9 са решенията, с които се прекратява производството.

Глоби теза конфликт на интереси са в размер 610 000 лв., а за сравнение, през 2019 г. те са били в размер от 203 000 лв. По думите на Ячев, 11 са потвърдените решения от съда, отменени са 5.

В 76 случая са установени данни за корупционни престъпления

През 2020 г. са постъпили общо 491 прокурорски проверки, по които са снемани обяснения и са изисквани документи. По 386 такива преписки работата е приключена и резултатите са докладвани на съответните прокурори. По 74 случая е установено наличие на данни за извършени корупционни престъпления. За сравнение - през 2018 г. от органите на прокуратурата са възложени общо 343 проверки по Закона за съдебната власт, като в 70 от случаите са установени данни за престъпления

През 2020 г. са получени 810 сигнала, по които са извършени конкретни действия.
От получените сигнали в дирекция "Противодействие на корупцията" 141 са срещу органи на изпълнителната власт, 136 са срещу държавни служители, 124 са срещу магистрати, 184 съдържат данни за частни интереси, извън правомощията на органите по чл. 16, ал. 2 от закона. 89 от сигналите са анонимни, а в 136 не съдържат данни за престъпления.


Окончателно уважени са искове за 7,5 млн. лв. за отнемане на имущество

Исковете за незаконно придобито имущество са на стойност 822 млн. лв. Общо 690 иска са минали през съдилищата за 3 млрд. лв. 47 решения на антикорупционната комисия, с която се конфискува имущество, са влезли в сила след съдебни решения.

Изцяло уважени са 21 иска на обща стойност над 7,5 млн. лв., частично уважените искове са 17 с размер на отнетото имущество над 4,6 млн. лв. и отхвърлена част в размер на над 3,5 млн. лв. Изцяло отхвърлени са 9 иска на обща стойност 3,8 млн. лв.

В 22 законопроекта са установили индикации за корупционен риск

Комисията, ръководена от бившия главен прокурор Сотир Цацаров, е съгласувала общо 79 законопроекта, като се е произнасяла по въпроса дали в текстовете има индикации за корупционен риск. За 22 законопроекта са установени индикации на корупционен риск и комисията е направила предложения за редакция като около 62% от предложенията им са приети. Извършен ежегоден последващ анализ на въздействието на 12 действащи закона, както и задълбочено проучване и са отправени запитвания.

Корупцията е като пандемията - свикваме да живеем с нея

"Борбата с корупцията прилича на борбата с пандемията - основната идея е, че ние трябва да свикнем да живеем както с вируса, така и с корупцията". Това заяви Милко Недялков от БСП, който бе единственият, поискал и направил изказване по доклада и цифрите в него.

По думите му за разлика от предните два годишни доклада (за дейността по времето на бившия председател на КПКОНПИ Пламен Георгиев - бел. ред.) този съдържа данни, които могат да послужат за анализ.

"Има акценти, които говорят оттук нататък какво трябва да се предприеме. Данните показват, че само 2% от решенията са били по превенция на корупцията. Акцентът трябва да бъде по-друг. 62% от препоръките за антикорупционен риск са приети, но какви са тези препоръки?", коментира Недялков.

По думите на депутата нараства броят на неподадените декларации или тези, които не са подадени в срок. Задължените по смисъла на закона са "политическият елит на България", припомни Недялков и обясни, че този елит като че ли счита тези декларации за не толкова съществена част.

"Липсва акцент при работата на комисията по линия на усвояването на огромен публичен ресурс и обществените поръчки. Трябва да се търси и ефективност в отнемането на имуществото. На практика КПКОНПИ е успяла да реализира искове за 0,35% - това показва сметката. Ефективността на комисията е около 60%", обобщи още депутатът.

Дневник