България и Унгария се сдобиват със свой представител в социалната мрежа "Фейсбук", който да проверява и маркира фалшивите новини у нас. Това съобщи компанията на Зукърбърг на брифинг днес.
Програмата, която включва журналисти от целия Евросъюз, е ръководена от "Франс прес". Проверяващите ще имат достъп и до пълните ресурси на френската агенция.
Представителите на Унгария и България са преминали и специално обучение, което ще обновяват всяка година. Те ще трябва да спазват и правила при работата като прозрачност на финансирането, методологията, и да се стремят към напълно безпристрастна оценка на фактите.
Пред бТВ от "Фейсбук" са коментирали, че не могат да проверяват директно речта на политиците. Но вече маркирани фалшиви новини няма да могат да бъдат споделяни дори от тях. Останалата информация в социалните мрежи за вота обаче влиза в правомощията на българския факт-чекър.
Фалшивите новини могат да бъдат маркирани, а многократното им пускане - да доведе до бан на потребителя.
Клуб Z
Коментари
Анонимен
те да земат на шътнат групите , те са пълни с тролове и те пускат фалшивите новини , една затворена група как ще я проверяват , а именно там се дават оказания и се лансират фалшивите новини кито после се размножават от троловете по форумите на инф сойтове
?
Т.е. вече имаме контрол и над тази медия. Ей това е силата на парата. Не ти харесва как не те харесват - плащаш и си най-харесвания.
до ?
след като троловете изродиха хубавата идея и я превърнаха в поле на пропаганда ,това е резултата
Анонимен
Фалшивите новини са едно от най-отвратителните неща, които се случва на съвременния човек.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
и как се определя дали една новина е фалшива
те могат да казват че е фалшива но да не е доказано още че е
Анонимен
ако кажеш ковид страх ваксина спазвай е онк
ако кожеш няма ковед не ме е страх искам да работя е фалшива новина
Анонимен Хаджигенов
ще си трият фалшиви новини за шкафчето на баце
Анонимен
Простакът не може да мисли и вярва на фалшивите новини. Вярата не изисква интелектуална енергия.