Днес България отбелязва националния си празник - деня на Освобождението. Преди 143 години на този ден (19 февруари по стар стил) през 1878 г. Русия и Турция подписват Санстефанския мирен договор, който предвижда възстановяването на Княжество България.
За първи път празникът е честван на 19 февруари 1880 г. като "Ден на възшествието на престола на император Александър II и заключение на Санстефанския мирен договор", а от 1888 г. се празнува като Ден на освобождението на България. Денят е определен за национален празник с Указ 236 на Държавния съвет, издаден на 27 февруари 1990 г., и с Решение на 9-ото Народно събрание от 5 март 1990 г.
Както и през миналата година част от обичайните тържества са отменени. Преди седмица Община Габрово след писмо от главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев отмени създадената организация за църковно-военен ритуал на връх Шипка. Вместо това в памет на загиналите за свободата на България от 9.30 часа ще бъде отслужена панихида в храма "Успение на Пресвета Богородица", а в 10 часа на централния площад "Възраждане" в града ще бъде издигнат националният флаг.
Въпреки това държавният глава Румен Радев ще отдаде почит пред паметта на българските опълченци и руските воини, загинали за свободата на България на връх Шипка, а в 18:40 ч. ще произнесе слово на площад "Народно събрание" след тържествената заря-проверка и приемането на почетния строй.Пресцентърът на парламента обяви в петък, че председателят на институцията Цвета Караянчева също ще участва в отбелязването на Националния празник на България в Габрово и на връх Шипка.
Пътната агенция обяви, че от 22 ч. на 2 март до 17 ч. на 3 март ще бъде ограничено двупосочното транзитно преминаване на превозни средства през Шипченския проход по път I-5/Е-85/ Габрово - връх Шипка - Казанлък. За участниците в честването движението от 5.30 ч. до 13 ч. ще бъде еднопосочно от Габрово и Казанлък към връх Шипка, като паркирането ще се извършва по разпореждане на органите на МВР, а от 13 до 17 ч. автомобилите ще преминават еднопосочно от връх Шипка до Габрово и Казанлък.
В София от 11.00 часа пред Паметника на Незнайния воин ще се състои церемонията за издигане на националното знаме на България, в която ще участва вицепрезидентът Илияна Йотова. От 12.00 ч. пред сградата на администрацията на президента ще се състои тържествена смяна на гвардейския караул. Тържествената проверка (заря) по случай Националния празник е с начало 18.30 часа на пл. "Народно събрание".
Гражданите, които желаят да наблюдават церемонията пред Паметника на Незнайния воин, ще имат достъп до събитието през контролно-пропускателни пунктове на ул. "Раковски" и "Оборище", при ул. "Париж" и ул. "Шипка" и при южната страна на храм-паметника "Свети Александър Невски".
За желаещите да наблюдават тържествената проверка (заря) от 18.30 часа на пл. "Народно събрание" ще бъде осигурен достъп през три контролно-пропускателни пункта - два от двете страни на пешеходните алеи на бул. "Цар Освободител", в близост до изходите на подлеза при СУ "Свети Климент Охридски" (кръстовището на бул. "Цар Освободител" и бул. "В. Левски") и през на бул. "Цар Освободител".
Служителите на НСО ще извършват проверки за наличие на опасни предмети и вещества. Граждани с обемисти предмети няма да бъдат допускани, ще се следи и за спазването на противоепидемичните мерки.
Дневник
Коментари
Анонимен
Страх ви(нарочно с малка буква) е да напишете:"Освобождението на България от турско робство"???
Защо???????
Анонимен
Национален празник 3.03. е унижение за българския народ.
Приет е от комунистическия Държавен съвет на НРБ през февруари 1990г. и утвърден от седмото велико народно събрание, доминирано от комунисти.
Анонимен
3 март 1918 г е по значим и обединяващ празник.
Анонимен
Днешният празник е само за русофилите