Търговското разпространение на 5G безжичните мрежи в България може да се забави сериозно, след като телекомуникационният оператор Vivacom оспори решението за разпределяне на три лиценза за подобни мрежи в съда, съобщи "Ройтерс".
Съдебното производство, започнато от контролираната от United Group Vivacom, може да отнеме месеци или дори години. Пред "Ройтерс" председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров казва, че дори ако регулаторът издаде лицензите за честоти, те не могат да бъдат изпълнени, преди съдът да се произнесе по жалбата на телекома.
"Ще проведем среща и ще търсим начини да продължим напред, защото в национален интерес е да се ускори процесът, ако е възможно. Ако не, това ще бъде оставено в ръцете на съда", допълва Димитров. Той не посочва изход от ситуацията, но според източници на "Ройтерс" вариантът е да се проведе нов търг за лицензите.
От мобилните оператори A1, част от австрийската A1 Group, контролирана от мексиканските America Movil, и Telenor Bulgaria, собственост на чешката инвестиционна група PPF, са заявили, че ще коментира развитието по-късно днес.
Първоначално КРС планираше да продаде на търг три 20-годишни лиценза, всеки с първоначална цена от 4 милиона лева, но промени решението си на 10 март, след като разгледа заявленията. До търг не се стигна, като всеки от телекомите получи по един пакет честоти. Vivacom беше единствената компания, която изрази интерес да получи лиценза за обхвата 3500 - 3600 MHz и го получи, но имаше интерес и за другите два обхвата.
КРС обаче извади компанията от процедурата за другите две разрешителни и те отидоха съответно при А1 (3600 - 3700 MHz) и Telenor България (за обхвата 3700 - 3800 MHz). От комисията коментираха, че предоставят същите честоти, които компаниите и в момента ползват временно, което улеснява техническата процедура по усвояването им.
Новината за евентуално забавяне на навлизането на 5G мрежите идва на фона на протести срещу изграждането им в страната, свързани с опасенията на хората за тяхното здраве. Общинските съвети в градовете Балчик и Мездра дори наложиха мораториум за изграждането на подобни мрежи за една година.
Междувременно и трите мобилни оператора пуснаха пробно първите 5G услуги в България, но за момента те се предлагат само в най-големите градове на страната.
5G e cлeдвaщo пoкoлeниe тeхнoлoгия зa мoбилни мрeжи, която мoжe дa прeдaвa инфoрмaция мнoгo пo-бързo в cрaвнeниe c прeдишнoтo пoкoлeниe - 4G. Към момента в България два мобилни оператора са пуснали мрежата, но с ограничено функциониране. В различни държави конспиративни теории за вредите от 5G мрежите добиха известна популярност през миналата година, най-вече чрез социалните мрежи, вкл. с допускане, че те влияят положително на разпространението на коронавируса.
Дневник
Коментари
Анонимен
Други работи трябват не 5G. Нито имаме умни градове, нито автономи превозни средства. На този етап ще е безсмислено за крайния потребител, друг е вече въпроса ако има скрит замисъл.
Анонимен
Шапка от алуминиево фолио с дебелина >39 микрометра и си свиркайте. Дори и Радио Москва ще чувате, безплатно.
РМС/единодушно/
Колкото са напреднали технологиите и особено компютърните и носят вреда , то стига и артисва ! Само 5G ни трябва ! Ще се погубим ! Милиардерите и ламтящи за власт печелят , имат пари за лечение , но останалите хора ?!
Анонимен
Неслучайно "България е последна в ЕС и по медийна грамотност", както пише в днешна статия в рубриката Любопитно.
Анонимен
Тези мрежи изискват клетки на малки разстояния, не знам точно, май 50-100 метра, защото сигналът се влеяел от всичко.
За облъчването с вълни от такъв вид дали има изследвания за влинието им върху хората?
Анонимен
Първият коментар е истината! Всичко друго е жажда за печалбарство на силните а деня!
Анонимен
Още не са пуснали 5G мрежата, а вредите вече са на лице. Народа изпростя.
Анонимен
Още не са пуснали 5G мрежата, а вредите вече са на лице. Народа изпростя.
Разум
Да пренасочат парите за тази лудост за здравеопазване. Технологиите, които имаме днес са напълно достатъчни, но здравеопазването очевадно е излязло от контрол.