Временна отмяна на патентите за ваксини против коронавирус - тази идея, напълно блокирана от Запада месеци наред, вече не изглежда напълно неосъществима, след като внезапно получи подкрепа от Съединените щати. Сега в Световната търговска организация ще започнат преговори по сложен въпрос, чийто ефект в справянето с коронавирусната криза не е доказан.
Идеята е на дневен ред заради трудностите в производството на ваксини в редица развиващи се държави, засегнати от пандемията. За осъществяването ѝ имаше натиск върху американския президент Джо Байдън от част от демократите в конгреса и в сряда той я подкрепи, след като дълго бе казал "не". Малко след този 180-градусов завой усилията за решение на кризата приветства и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Франция е правила сходни коментари, но според нея приоритетите трябва да са други (например дарението на ваксини). Световната здравна организация е "за".
На другия полюс обаче е германският канцлер Ангела Меркел. От екипа ѝ заявиха, че "защитата на интелектуална собственост е източник на иновации и трябва да остане такъв за в бъдеще". Проблемът според Берлин е по-скоро в нуждата да се увеличат производствените мощности (които няма да се увеличат с отмяна на патенти) и да се гарантира качеството. Аргументът за малкия капацитет съвпада с този на фармацевтичните гиганти.
Предложението срещна отпор и от производители на ваксини, които го нарекоха грешно решение на труден проблем. За тях патентите ще са източници на милиарди долари приходи в следващите години. Главният изпълнителен директор на "Пфайзер" Албърт Бурла заяви миналия месец, че няма шанс нито да одобри предоставянето на формули или партньорство с други компании за производство на ваксината. От "Бионтех" изразиха сходна позиция.
Всичко, което трябва да знаете за:
Коронавирусът (6144)
Днес въпросът ще се коментира и на вечерята, на която ще се срещнат европейските лидери в Португалия.
В какво се състои предложението и може ли то да реши проблемите?
Какво се предлага
Временна отмяна на защитата на интелектуалната собственост за ваксините против коронавирус, за които да спрат да действат правилата за патенти.
Патентите дават изключително право на производство обикновено за 20 години след регистрацията на продукта, но при отмяна този срок отпада и всяка компания ще може го прави.
Засега не е посочван хипотетичен срок за отмяна (това може да е предмет на предстоящите преговори).
Застъпниците смятат, че това ще даде равен, безплатен достъп до разработките на фармацевтичните гиганти, които всички държави по света ще могат да използват, за да решат проблемите си с доставките на ваксини.
Положително решение на Световната търговска организация би дало на компаниите по света възможност да разработват собствени ваксини против COVID-19, без да се опасяват, че може да бъдат съдени от приносители на патент за сходен продукт.
Това ще даде и възможност да се произвеждат по-евтини ваксини и ще намали неравенството в достъпа, казват застъпниците. Те подчертават и че - както сочи недостигът на ваксини - сегашният модел на споразумения на правителства и производители, които получиха милиарди от данъкоплатците за укрепване на производствения си капацитет, не работи. Поставените дози досега по света са малко над 1 млрд.; до края на годината са нужни хипотетично до 12 млрд. за справяне с пандемията.
Кой стои зад идеята
Инициативата дойде миналата година от Индия и Южна Африка. Индия, която минава през непозната вълна с над 400 хил. заразени за последните 24 часа, е особено заинтересована. "Световната работилница" за ваксини по-късно се сблъска с недостиг, изправена пред новата вълна, а и без достатъчно дози за населението си от над 1.3 млрд. Заедно с Южна Африка тя се опасяваше, че прозводството (и достъпът до ваксини) ще се окажат основно при западни държави.
Това притеснение днес е реалност. Близо 83% от поставените дози са в държави с високи или по-високи от средните доходи. Едва 0.2% са в държави с ниски доходи. В САЩ 48 от 100 възрастни имат поне по една доза, в Европа - 31 от 100, в Африка - 1.3 от 100.
При това Западът продължава да трупа договор след договор за производство. ЕС се очаква да обяви нов с "Пфайзер" за доставка на 1.8 млрд. дози до 2023 г.
Как може да се осъществи
Преговорите в СТО по темата се очакват в края на този и през другия месец, след като Индия и Южна Африка предоставят обновено предложение. Не се очаква обаче преговорите да са бързи, дори двете държави да ускорят лансирането на плана си.
На теория е нужно общо 160 държави да се договорят в СТО. На теория над 100 страни подкрепят, но те не са част от Запада. Великобритания, Канада и Австралия са "против", в този лагер доскоро бе и САЩ.
На практика решението не може да се вземе без Европейския съюз, където разделенията изпъкнаха както заради двусмисленото изказване на Фон дер Лайен, така и заради съпротивата на Германия. ЕС е сред най-големите производители, износители и потребители на ваксини, с 200 млн. дози изнесени до 87 страни (но голяма част са отишли при богати държави) и сходно количество поставени в блока.
Дори мнозинство от 160 страни да надделее над противниците, такъв процес би изисквал поддръжка от фармацевтичните компании, защото в противен случай трудно ще се действа без прехвърляне на сложните формули, по които се изготвят новите ваксини.
Ще има ли полза
Вероятно няма да се реши проблемът със запасите от ваксини.
Производството на нова ваксина се започва трудно. Капацитетът за него е проблем и за фармацевтичните гиганти, които го осъществяват от месеци. Отмяната на патента няма да създаде принуда за гигантите да прехвърлят технологии за производството на ваксини. Дори всички държави и компании, базирани в тях, да имат достъп до формулите, ще им е трудно да ги използват за масовото производство, което искат да постигнат.
За последното националните правителства могат да окажат натиск върху фармацевтичните гиганти, но нито резултатът от такъв натиск, нито готовността на държавите по света да го упражняват, са известни към момента.
Производителите на ваксини твърдят, че така или иначе прехвърлят технологии на партнори по света и ако правителствата премахат експортния контрол за съставки (който САЩ облекчиха, но запазиха, заради кризата в Индия), тази година могат да се произнесат милиарди ваксини, с които да се имунизира цялото население.
Алтернативата, която предлагат компаниите и с които се опитват да направят отмяната на патенти излишна, е работата по споразумения, с които увеличават доставките за държави, изпитващи недостиг (като ги даряват или ги продават изгодно, без печалба). В други случаи се използват познатите вече партньорства за производство.
Според Фон дер Лайен (и тук двете с Меркел са на едно мнение) е по-добре да се подпомогне доставката на ваксини към най-нуждаещите се държави, не само чрез механизма КОВАКС, а и чрез отказ от мерки, прекъсващи веригите на доставки (в каквито ЕС бе обвиняван заради ограниченията за износ на милиони дози на "Астра Зенека"). САЩ отхвърлят идеята.
Дневник
Коментари
Добави коментар