Доклад на независима комисия от експерти и служители, упълномощени от Световната здравна организация, стига до извод, че тя е закъсняла много, преди да вдигне тревога за появата на коронавируса. Според тях катастрофалната пандемия от коронавирус, наречена "Чернобил на 21 в." и отнела живота на най-малко 3,3 милиона души, е можело да бъде избегната, а с нея и предизвиканата световна икономическа криза, предаде Франс прес.
Ясно е, че съчетанието от лош стратегически избор, липсата на воля за справяне с неравенствата и наличието на система без координация създадоха токсичен коктейл, който позволи пандемията да се превърне в катастрофална хуманитарна криза, пише в доклада.
Прекалено голям е бил периодът между съобщението за огнище на епидемия в Китай през втората половина на декември 2019 г. и обявяването от СЗО от 30 януари 2020 г. на международна извънредна ситуация в общественото здравеопазване, смятат експертите. Китай, от своя страна, беше обвинен, че е прикрил епидемията.
Експертите настояват за спешно осъществяване на широки реформи в системата за предупреждение и превенция, за да не се стига до нови пандемии.
Докато напредъкът във ваксинирането позволява да се мисли за постепенно връщане към нормален живот в Америка и Европа, в Индия починалите за последното денонощие са 4200, с което общият брой на жертвите достигна 250 000. Азиатската държава се бори с вариант на коронавируса, който се е разпространил в над 44 други държави.
Експертната група препоръчва създаването на нова световна система за наблюдение, основана на "пълна прозрачност".
Предлагаме СЗО да може да публикува в реално време цялата информация, с която разполага, без да има разрешение от националните правителства, каза френският лекар Мишел Казачкин, който е член на независимата комисия.
Същевременно 194-те държави членки на ООН трябва да позволят на СЗО да отива да разследва на място в държави, където има огнище на зараза, каза Казачкин.
Докато ваксинирането напредва добре в развитите държави, докладът настоява богатите страни да осигурят 1 милиард дози ваксини до септември и още един милиард до средата на 2022 г. Те ще са за 92 държави с ниски и средни доходи, подпомагани от системата за разпределение КОВАКС. /БТА
СЗО е закъсняла много, преди да вдигне тревога за появата на коронавируса
1062
3
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
АнонименМиъко
Ваксините ако не да изследвани 5години върху животниu и никои от фирмата на производителя ако не дава гаранция за ваксини(супстснци)на гражданите на БНБ ългария и Европа то не трябва никои да си бие от такива фалшиви ваксини.Ние хората не сме опитни мишки,че фармацевтите над гражданите бесплатно да си изследват ваксините,под формата на благородство да живеими.Не ви щем Американци,ни меда ни жилото
Воля /Аз - не онези/
ЗАЩО НОВИНИТЕ от 13.05. ги чета още вчера в други сайтове /12.05/ ? Я бъдете по бързи - това за храните е ЖИЗНЕНО - ВАЖНО ! Колкото до всевъзможните ЕКСПЕРИМЕНТИ в Живота - правят се от как свят светува във всички насоки . Бомби експериментираха над Япония /още има остатък по хората от тях/ , та с други опити ли да спрат? Вещи, храни, епидемии - всичко е опит за,,Да"или ,,Не".
Ей, АнонименМиъко,
Какво ти разбира тиквата от ваксини (епидемиология, имунология и др. науки), че си се изцепил да пишеш глупости във форума. ....). Паси си патките в аграрното родно място.