Договорът на проф. Асен Балтов, досегашен директор на държавната болница "Пирогов", е прекратен, съобщава Министерството на здравеопазването. На негово място е назначен проф. Иван Поромански, началник клиниката по гнойно-септична хирургия в болницата.

Като причина се посочват резултатите от проверки на здравната каса в "Пирогов", които установили редица нарушения при отчитането на медицинска дейност. През последните дни бе съобщено, че вследствие на откритите нередности спешната болница трябва да върне над 1 млн. лв., които е получила. Твърди се, че сред проблемите са отчитани медицински дейности, които не са извършвани, както и отчетени пациенти, които не са били лекувани в болницата. Лечебното заведение обаче ще обжалва решението на здравната каса за неправомерно получените средства.

За новия директор на "Пирогов" здравното министерство обобщава, че от 1988 г. до 2004 г. заема различни длъжности в клиниката по гнойно-септична хирургия към болницата, а от 2005 г. е неин началник.

Преди смяната на директора на "Пирогов" здравното министерство се зае и реализира отстраняването на директорите на болниците "Лозенец" и "Александровска". За смените в предишните две лечебни заведения трудности създаде Агенцията по вписванията.

Дневник