Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане и произнасяне по същество казуса с гражданството на служебния министър на икономиката Кирил Петков. Заедно с днешното решение съдът изиска серия от документи, които да установят дали към момента на назначаването на служебното правителство с указ на президента на 10 май Кирил Петков е имал не само българско, но и канадско гражданство.
Конституционният съд е изискал от президента Румен Радев да представи заверено копие от декларацията на Кирил Петков, която се изисква по конституция. Текстовете на основния закон регламентират, че "членове на Министерския съвет могат да бъдат само български граждани, които отговарят на условията за избиране на народни представители", а "за народен представител може да бъде избиран български гражданин, който няма друго гражданство, навършил е 21 години, не е поставен под запрещение и не изтърпява наказание лишаване от свобода".
Освен това Конституционният съд е изискал от министъра на правосъдието да представи документ, удостоверяващ наличието или липсата на българско гражданство за Петков към момента на издаване на указа на президента за назначаване на служебно правителство - 10 май 2021 г.
Министърът на външните работи по дипломатически път трябва да поиска писмена информация от компетентен държавен орган на Канада, удостоверяваща наличието или липсата на канадско гражданство за Петков към 10 май 2021 г., а от самия Петков съдът изисква да представи официален писмен документ от компетентния държавен орган на Канада, удостоверяващ освобождаване от канадско гражданство с посочена дата на това освобождаване.
До казуса се стигна през август, след като няколко часа след като беше сезиран, Конституционният съд образува дело по искането на 55 депутати от ГЕРБ да обяви за противоконституционен указа на президента Румен Радев за назначаване на служебното правителство.
Аргументът, с който народните представители от бившата управляваща партия атакуват кабинета, е, че министърът на икономиката Кирил Петков има и канадско гражданство. С това според тях се нарушава конституционното изискване министрите да са само български граждани. Докладчик по делото е съдия Таня Райковска.
Конституционният съд няма задължителен срок, в който да вземе решение дали да образува дело, нито определено време за произнасяне на решение. Ако съдиите решат, че има нарушение на конституцията, актовете му като министър може да се окажат нелегитимни, смятат от ГЕРБ.
Седмица по-рано, в началото на август, въпросът за гражданството на Кирил Петков беше повдигнат първо от най-голямата парламентарна група - на "Има такъв народ", след като депутатът Димитър Гърдев внесе въпрос към външния министър по темата в рамките на парламентарния контрол. В отговора, получен преди дни в Народното събрание, се посочва, че министерството на външните работи е изпратило по дипломатически път официално запитване до канадските власти, към момента отговор не е получен и няма срок, в който те да предоставят исканата информация.
Самият Петков обясни, че е придобил второто си гражданство, когато с родителите си емигрирал в Канада на 14-годишна възраст, и се отказал от него, получавайки поканата да стане министър. "В първия момент, в който бях поканен като министър, направих отказ от канадското си гражданство. Този отказ е нотариално заверен", обясни тогава той.
На 23 август Петков излезе с официално изявление, че вече не е гражданин на Канада и е уведомен от канадските власти, че съответните документи, удостоверяващи това, са изпратени към посолството на страната в Румъния, където той да ги получи.
Коментари
Анонимен
Махайте го този лъжец, че колкото по вече стои на този пост, толкова по вече поразии прави.
Анонимен
Поразии за герберясалите гниди означава блага за българския народ
Анонимен
какви блага бе,дри-сльо.....не виждаш ли че герб се връща да махне тия сценаристи
Анонимен
Ако под блага за народа разбираш хвърчащите цени, протестите, неплащането на ковид мерките, да ти имам идва по ите фатмашки.
Анонимен
Лъжливото овчарче може да лъже, но не може да уволнява от първия път.
Анонимен
Кирил Петков е съвременния Левски, сам се опълчи срещу крадливото корумпирано герберско иго. Затова атаката е свирепа срещу него. Участници в ОП ми разказват, че герберския кмет взема солидни комисионни за да даде обществени поръчки.
Анонимен
Мекерет@та на Доган,Пеевски и Тиквата са много озлобени срещу Кирил Петков,защото направо им бръкна в здравенцето!Нещата изплуваха!Спря из кранчето и сега реват като вдовици за он@я работа,работа,работа..............
Анонимен
Има закони в българия, които са за всички. Ако е имал двойно гражданство към датата на указа за назначаване на президента, значи е престъпник! Ако не е,значи всичко е редовно! Трети вариант няма!
Анонимен
Какво още не ви е ясно! Ако не му са редовни документи даже с един ден,значи е лъжец и престъпник,и никакви коментари нямат значение!