Правителството на САЩ ще продължи да предприема мерки с осезаеми и значителни последствия срещу тези, които са замесени в корупция, и ще работи за защита на глобалната финансова система от злоупотреби."
Така Посолството на САЩ в България отговори на запитване от "Дневник" за коментар по повод насроченото за утре изслушване в Европейския парламент заради питане на евродепутати към Европейската комисия.
Въпросът ни към посолството е "Ще има ли още санкции срещу български граждани?", а в отговора очаквано бе добавено "Не обсъждаме предварително евентуални санкции".
Попитахме и какво е мнението на посолството за предстоящата дискусия в ЕП относно санкциите по закона "Магнитски". Отговорът е:
"Радваме се, че санкциите предизвикаха оживени дискусии в България и сред лидерите на ЕС за това какво повече могат да направят хората в борбата си с корупцията в България и очакваме с нетърпение дискусията на Европейския парламент по тази тема на 16 септември. Съединените щати отдавна твърдят, че корупцията е глобален бич, който свива инвестициите, ограничава икономическите възможности и вреди на всички. Всички ние трябва да се съсредоточим върху начините за борба с корупцията и да насърчаваме върховенството на закона."
На 2 септември - три месеца след най-мащабното санкциониране на граждани и фирми от друга държава по Глобалния закон "Магнитски", сред които Делян Пеевски и Васил Божков - евродепутати от комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи поискаха обяснение от Еврокомисията.
"Това повдига сериозни въпроси относно последиците от подобни санкции на САЩ за подходите на ЕС в областта на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права. Групата за наблюдение на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права на парламентарната комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи проведе срещи и започна писмен обмен с националните органи и институциите на ЕС, като често констатира, че е налице липса на спешни мерки по отношение на справянето с предизвикателствата", се казва в съобщението за утрешното събитие.
Поисканата информация е:
- Как Комисията възприема факта, че държава извън ЕС, която се счита за съюзник, предприема действия срещу корупцията в държава членка?
- По какъв начин това променя оценката на Комисията за сегашния ѝ подход, и по-специално оценката на досегашните ѝ действия по този въпрос?
- Какви действия предвижда Комисията за стабилен подход към корупцията на държавно равнище?
- Ще бъде ли Комисията по-активна при сигнализирането и предприемането на действия по отношение на корупцията и заплахите за принципите на правовата държава в държавите членки?
- По-специално, тъй като Комисията вече не публикува доклади за борба с корупцията, ще засили ли тя строгостта на мониторинга на корупцията и ще изготви ли заключения и ще включи ли препоръки в докладите си относно принципите на правовата държава?
- Как работата на Европейската прокуратура ще оказва съдействие в това отношение?
- Ще пристъпи ли Комисията към разработването на обща стратегия за борба с корупцията в ЕС?
Дневник
Коментари
Анонимен
алабалисти
да живее корубцията
то е хубаво че някой има смелост да посочи бандитите в някоя бедна и корумпирана държава като България но те и този сценарии са го разиграли като са си купували власт тъй че сега са си спокойни и го местят от единият крачол в другият
Анонимен автор
Аз пък чакам с нетърпение днес изказване на Данчо Ментата и Карадайъ по въпроса!Очаквам и становище на ГешеФ,все пак това е в неговия ресор и тези камъни са в неговата градина!От оня мишок Борисов нищо не очаквам,в такива ситуации се крие и мълчи,докато отмине бурята!
Анонимен авторе,
Чакай, явно нямаш друга работа. И докато чакаш направи нещо да поумнеш.
Анонимен
Защо законът Магнбитски пропуска Прокопиев? Защо Америка защитава мекеретата от Америка за България и Да, България?
Анонимен
Магнитски
Анонимен
Ами най вероятно защото нямат доказателства срещу него а не заради мокрите ти сънища