Четири фирми, които са участвали в конкурса за изграждане на газовата връзка със Сърбия на българска територия обжалват избора на строител. Въпреки това България очаква проектът да бъде завършен в срок, е обявил министърът на енергетиката Андрей Живков пред сръбския си колега Зорана Михайлович.

Министрите са обсъдили напредъка по изграждане на междусистемната връзка България - Сърбия (IBS) по време на министерската среща на Партньорството за трансатлантическо енергийно и климатично сътрудничество (Р-ТЕСС), която се проведе във Варшава, съобщи енергийното министерство.

"Булгартрансгаз" избра за строител консорциума ДЗЗД "Кенпайп БГ", в който влизат канадска компания и дъщерната й "Кенпайп Индъстрис Интернешънъл България". Победителят е предложил да построи 62 км на българска територия за 136.8 млн. лв. без ДДС. Трасето на газовата връзка е дълго общо 170 км.

От обжалвалите конкурса пет дружества, на едно Комисията за защита на конкуренцията не е уважила жалбата. Останалите четири, обединени в едно производство, не са решени в полза на фирмите и затова те обжалват сега в съда.

Двамата министри са отбелязали, че проектът е ключов за диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ за региона, особено в синергия с изграждането на междусистемната връзка Гърция - България, което закъснява значително и последно се очаква да завърши през юли догодина. Сръбската връзка се предвижда да се захранва от гръцката.

По договор строежът на връзката със Сърбия трябва да приключи за 350 дни от подписването, но то може да се случи след произнасянето на съда, ако е в полза на комисията. Според междуправителственото споразумение трасето трябва да е действащо към май идната година.

Михайлович и Живков са обсъдили и бъдещото свързване на електроенергийните пазари на двете държави. В момента българската енергийна борса е свързана с гръцката, а предстои връзка с румънската.

Дневник