Европейската комисия ще предложи промени в енергийната политика на ЕС, за да защити съюза от бъдещи ценови шокове в енергетиката. Това увери председателят й Урсула фон дер Лайен пред Европейския парламент в Страсбург, ден преди поскъпването на горивата и енергията да бъде обсъдено от европейските лидери.

Фон дер Лайен каза, че наред с краткосрочните помощи за уязвимите домакинства и бизнеса ЕС трябва да заложи и дългосрочни промени, ако иска да бъде независим от колебанието на цените на световните пазари.

Европейската комисия ще засили наблюдението върху търговията с въглеродни квоти за замърсяващите производства, газа и въглищата, за да сложи край на пазарните спекулации с тях. На европейския енергиен регулатор ще бъде поръчано до средата на ноември да изготви анализ на пазара на електроенергия в ЕС и да даде препоръки за неговото оптимизиране. В началото на следващата година Европейската комисия ще излезе с международна стратегия за енергетиката, чрез която да помогне на страните членки да осъществяват контакти с доставчиците и да се обединяват за общи поръчки, за да договорят по-добри цени. Брюксел ще предложи и по-добро управление на стратегическите резерви от газ с промени в европейското законодателство, съобщи Фон дер Лайен. Обмисля се и подобряване на процедурите за одобрение на нови мощности с възобновяема енергия, за да се ускори увеличаването на дела им в енергийния микс на отделните държави.

Фон дер Лайен посочи, че за разлика от твърдите горива цената на чистата енергия спада, като през последното десетилетие производството на слънчева енергия е поевтиняло 10 пъти, а на вятърната - с 50%. Освен другите предимства, свързани с климатичните промени, енергията от възобновяеми източници се произвежда в Европа, което ще я направи по-малко зависима от вноса, който сега е почти 90% от потреблението в 27-те държави.

Председателят на еврокомисията посочи, че отговорът на сегашната криза е диверсификация на доставките на газ и ускоряване на прехода към възобновяема енергия.

Европейските лидери ще обсъдят предложенията на еврокомисията, както и исканията на Франция и Испания за общи поръчки на газ по примера, по който ЕС купи ваксини срещу COVID-19. На срещата си в четвъртък и в петък в Брюксел те ще изслушат Полша и Европейската комисия след решението на полския конституционен съд, който отхвърли върховенството на европейското право над надционалното в някои области. В дневния ред да включени още дискусия за развитието на пандемията и хода на ваксинацията в ЕС, както и координация на правилата за пътуване в Европа през предстоящата зима. Лидерите ще дискутират и напредъка в борбата с незаконната миграция, свързана както с опасенията за нова вълна от Афганистан, така и с натиска по границата на ЕС с Беларус, съобщи външният министър на Словения Анже Логар, чиято страна в момента председателства Съвета на ЕС.

Дневник