43 държавни лидери създават Средиземноморския съюз в Париж
Френският президент Никола Саркози е домакин на лидерите на над 40 държави днес в Париж за създаването по негова инициатива на Средиземноморски съюз (СС).
На една маса ще седнат сирийският президент Башар Асад и израелският премиер Ехуд Олмерт, макар и на разстояние един от друг. Пряка среща между тях не се предвижда, а всички ще дебнат за евентуално ръкостискане.
То би било историческо, тъй като двете страни продължават официално да са във война от 1948 г., напомнят информационните агенции.
Само един важен гост отказа поканата - либийският лидер Муамар Кадафи. Той сравни проекта за съюза с минно поле, което според него цели отново да постави арабските страни под европейски контрол.
По покана на президента Саркози президентът Георги Първанов ще участва в срещата на върха. Държавният глава и съпругата му ще бъдат гости на вечеря, която френският президент и съпругата му ще дадат в чест на участниците във форума.
Срещата на върха за учредяване на СС е основното дипломатическо събитие на започналото на 1 юли френско председателство на ЕС. Тя ще се състои днес следобед под засилена полицейска охрана в музея "Гран Пале", изграден за световното изложение през 1900 г., и ще продължи три часа.
На форума ще се учреди Средиземноморски съюз с най-малко 43 членове: 27-те страни от ЕС, десет от южното Средиземноморие - Алжир, Египет, Израел, Йордания, Ливан, Мавритания, Мароко, Сирия, Тунис и Турция - и палестинската автономна власт, както и Албания, Босна и Херцеговина, Монако, Хърватия и Черна гора. Либия е в списъка на поканените.
СС ще обхваща население от 765 милиона души и ще се простира от датските брегове на Гренландия до пясъците на Йордания.
Според Саркози, който смята, че "бъдещето на Европа е на юг", СС ще позволи да се спечели борбата срещу "тероризма, интегризма и фундаментализма".
Средиземноморският съюз ще се опира на сътрудничество по конкретни теми като намаляване на замърсяването, използване на слънчевата енергия или гражданската защита. Според дипломат политическата част от учредителната декларация ще е "възможно най-малко политическа", особено по отношение на близкоизточния мирен процес.
Възможно е форумът да отложи решаването на деликатни въпроси като съвместното управление на СС от двама държавни лидери - един от северното и един от южното крайбрежие на Средиземно море. Кандидати са Саркози и египетският му колега Хосни Мубарак. За домакинството на СС спорят Мароко и Тунис.
На срещата на върха ще има интензивна паралелна дипломатическа активност. Повечето лидери, сред които и президентът Първанов, ще присъстват в понеделник, 14 юли, на военния парад на "Шан-з-Елизе" по случай националния празник на Франция.
124
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар