Европейският парламент отхвърли компетентността на полския конституционен съд да се произнася по дела, подлагайки под съмнението неговата правна валидност и независимост.
В резолюция, прието с 502 гласа "за", 153 "против" и 16 гласа "въздържал се", евродепутатите поискаха Европейската комисия да блокира еврофондовете за Полша до 2027 г. и да не дава зелена светлина на плана й за възстановяване и устойчивост. Ако това се случи Полша ще се лиши от до 210 милиарда евро през следващите 7 години.
"Незаконен и некомпетентен"
Евродепутатите, които във вторник дебатираха с премиера на Полша Матеуш Моравецки върховенството на правото, след като Конституционният трибунал реши, че по някои въпроси европейското право няма предимство пред националното, заявиха в своята позиция, че висшият полски съд е незаконен, зависим е от изпълнителната власт и не е квалифициран да тълкува Конституцията на страната. Според тях съдът е превърнат "в инструмент за узаконяване на незаконните дейности на органите на властта". В своето изказване в Страсбург председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен също даде да се разбере, че не зачита решенията на конституционния съд на Полша заради чиято независимост Комисията води наказателни процедури срещу Варшава.
Евродепутатите подчертават, че според полската конституция договорите на ЕС са пряко приложими в националния правен ред и имат предимство в случай на стълкновение с националното законодателство. Те обвиняват полския министър-председател, че "злоупотребява допълнително със съдебната система като инструмент за постигане на политическите му програми" и заявяват, че Полша остава доброволно обвързана с учредителните договори на ЕС и съдебната практика на Съда на ЕС.
Всичко, което трябва да знаете за:
Планът за възстановяване (34)
В резолюцията се изразява подкрепа за "полските съдии, които все още прилагат върховенството на правото на ЕС и отнасят делата до Съда на Европейския съюз въпреки риска за тяхната кариера", както и към гражданите, които протестираха срещу нарушаването на законността.
Лишаване от средства
Според евродепутатите не бива да се дават пари на европейските данъкоплатци на правителства, които о "явно, целенасочено и систематично" подкопават европейските ценности и затова се иска Еврокомисията да задейства новия механизъм за върховенството на правото, според който държави, които засягат финансовите интереси на ЕС като се отклоняват от законността, биват лишавани от полагаемите им се пари по еврофондовете. Освен това парламентът настоява, Европейската комисия, която от май оценява плана за възстановяване и устойчивост на Полша, без да се е произнесла по него, да не го одобрява. В същото време те казват, че не искат да наказват поляците и призовават Еврокомисията да измисли механизъм, чрез който парите да отиват при бенефициентите, без да минават през правителството, каквито са действащите европейски правила.
Европейският парламент иска още Европейската комисия да започне наказателни процедури срещу Варшава за неспазване на решенията на Съда на ЕС за незабавно закриване на дисциплинарната колегия на Върховния съд и да обяви, че в страната "съществува очевиден риск от тежко нарушение на принципите на правовата държава" - следваща стъпка от процедурата по член 7 от Лисабонския договор, която може да доведе до отнемане на правото на глас на Полша при вземането на европейски решения. Процедурата тече от 2017 г., но не е напреднала много, заради бавното й придвижване в Съвета на ЕС, където липсва нужното единодушие.
Евродепутатите призовават и европейските лидери, които заседават в четвъртък и в петък в Брюксел да излязат с декларация по въпроса.
Дневник
Коментари
Добави коментар