Специална група на Г-7, създадена за защита на глобалната финансова система, включи Турция в своя "сив списък" на държави, подлежащи на засилено наблюдение. Причината е, че според Financial Action Task Force (FATF) властите в Анкара не водят успешна борба с прането на пари и финансирането на тероризъм.

Това може допълнително да отслаби чуждестранните инвестиции в турската икономика, които и без това намаляват през последните години, коментира "Ройтерс". Обикновено, поселдиците от попадането в ази категория, води и до проблеми с отношенията с международни банкови групи и вероятно ще се отрази на обменния курс на турската лира, допълва агенцията.

В този списък от 23 държави влязоха също Мали и Йордания, а бяха извадени Ботсвана и остров Мавриций.

Но Турция е несравнимо по-голяма икономика и според Маркус Прейер, президент на FATF, трябва да се справи "със сериозни въпроси за надзора" на банковия и имотния си сектори, както и с търговците на злато и скъпоценни камъни. "Турция трябва да демонстрира, че ефективно се справя със сложни дела по пране на пари, както и да покаже, че повдига обвинения за финансиране на тероризма и дава приоритет на случаи с обявени от ООН за терористи организации като "Ислямска държава" и "Ал Кайда", допълни германецът на пресконференция.

Турското министерство на финансите и държавната хазна заяви, че решението на FATF е неоснователно "въпреки усилията за координиране". Ще продължим с всички необходими мерки с FATF и свързаните институци, за да гарантираме, че нашата страна ще бъде извадена от този списък възможно най-скоро", допълват от министерството.

Страната е член на FATF от 1991 г. и сега настоява, че в самия край на 2020 г. е приела закон, предотвратяващ финансирането на оръжия за масово унищожение. Това, според Анкара, е отговорило на 4 проблeма, посочни година по-рано в доклад на FATF, като сред тях са били и финансирането на тероризъм.

Дневник