Президентът на разпуснатия управляващ съвет на Судан Абдел Фатах ал Бурхан обяви, че сваленият от него премиер Абдаллах Хамдок е настанен в дома му като "гост", а не е отвлечен. Той ще може и да си тръгне скоро - просто не като министър-председател.

Ден след като военните взеха цялата власт в Судан - след месеци на подялба с цивилните - Бурхан обясни, че се наложило да действа, за да се избегне гражданска война. Военните вече обясниха, че целят да потушат задълбочаващите се разделения в суданското общество насред икономическа криза и ключови, спорни въпроси - от подготовката на изборите до реформата на армията и правосъдието.

В последните седмици, особено след неуспешен опит за преврат, имаше силно напрежение между цивилните и военните, които заедно управляваха като част от подготовката за избори през юли 2023 г. (уговорката влезе в сила месеци след свалянето на управлявалия 30 г. автократ Омар ал Башир).

Споразумението и приетият от двете страни "конституционен документ" предвиждаше също така през ноември цивилните да оглавят не само правителството, което бе водено от популярния технократ Хамдок, но и разпуснатия от Бурхан Суверенен съвет, на който той досега бе начело.

С вчерашния преврат обаче Бурхан отмени части от "конституционния документ" и постави под въпрос подобни очаквания. Днес той обясни, че страната ще има "технократско правителство" и то ще бъде назначено скоро, като ще управлява до изборите (на които военните от Суверенния съвет, начело с Бурхан, поеха ангажимент да не се кандидатират).

"Изправяме траекторията на прехода"

Голяма част от Запада осъди вчерашните събития, които забавиха прехода към демокрация, започнал преди две години (САЩ замразиха помощи за 700 млн. долара). Русия изрази "загриженост", но много арабски държави, съюзници на Бурхан, само призоваха за диалог. Днес за втори ден имаше протести в условията на срив на мобилните комуникации и интернет (Бурхан обеща "постепенно" възстановяване на достъпа до мрежата). В страната действа извънредно положение.

Бурхан настоява, че действията му не са равносилни на преврат - целта е да се "изправи" траекторията на политическия преход.

Изявлението за това къде се намира Хамдок е важно, тъй като редица държави и международни организации призоваха той да бъде освободен; според Бурхан мярката е нужна "заради собствената сигурност" на досегашния министър-председател, който преди това бил под домашен арест.

То обаче не удовлетвори екипа на сваления премиер, който не признава действията на военните. От профила на администрацията му във "Фейсбук" дойде съобщението, че Хадмок остава "изпълнителната власт, призната от суданския народ и от света". Според арабскоезичната редакция на Би Би Си на Хамдок - чиито министри бяха участвали в протести срещу връщането на военните на власт - било предложено да реши дали ще подкрепи преврата. Домашният арест бил наложен след отказа му.

Дневник