Почти три четвърти от поляците смятат, че властите трябва да приемат някои или всички искания на ЕС за отмяна на съдебните реформи, които според тях нарушават върховенството на закона, показва проучване, според което има силно неодобрение на твърдата позиция на правителството .

И без това силно влошените отношения на Варшава с Брюксел бяха хвърлени в криза на 7 октомври, когато Конституционният трибунал на страната постанови, че части от договорите на Европейския съюз са несъвместими с нейната конституция.

Полша вече беше изложена на риск да бъде лишена от милиарди евро средства от ЕС, защото не изпълни исканията за отмяна на съдебните реформи, които според Брюксел подкопават независимостта на съдилищата в страната.

Според анкетата на IBRiS, публикувана във вторник за всекидневника "Жечпосполита", 40.8% от отговорилите смятат, че правителството трябва да признае поражението си и да сложи край на този спор възможно най-скоро. 32.5% казват, че трябва кабинетът да направи компромис и да приеме някои от условията на Брюксел.

Само 23% смятат, че правителството изобщо не трябва да прави компромис, дори ако това означава загуба на средства от ЕС.

Полша твърди, че Европейският съюз превишава правомощията си и в интервю за "Файненшъл таймс", публикувано в неделя, премиерът на управляващата националистическа партия "Право и справедливост" (PiS) Матеуш Моравецки обвини Европейската комисия, че държи "пистолет, опрян в челото ни" .

Проучванията показват, че полската общественост остава предимно проевропейска, като две анкети този месец определиха 90% подкрепа за членство в ЕС.

Анна Матерска-Сосновска, политолог от Варшавския университет, смята, че общественото мнение може да убеди правителството да направи компромис. Това обаче може да отблъсне избирателите, симпатизиращи на дълбоко консервативната десница, казва политологът Рафал Чведерук за "Жечпосполита". "Ще бъде все по-трудно за правителството", цитира думите му изданието.

Такива гласоподаватели биха могли да бъдат от ключово значение за надеждите на ПиС да получи абсолютно парламентарно мнозинство на националните избори, насрочени за 2023 г. ПиС в момента не разполага с такова мнозинство.

Проучване на IBRiS, публикувано в понеделник, показва подкрепата за партията е 36% - толкова, колкото показаха и други скорошни подобни проучвания - но по-малко от 43.6%, които гласуваха за нея на изборите през 2019 г.

Дневник