Етиопия обяви днес извънредно положение, след като въоръжени сили от северния регион Тиграй съобщиха, че са завладели територии и обмислят поход към столицата Адис Абеба, предаде "Ройтерс", цитирана от БТА.
Това е най-драстичната промяна в политическия и обществения живот на страната, откакто започна демократизацията при премиера Абий Ахмед Али през 2018 г., след десетилетия на репресивно управление. Според кореспондент на катарската "Ал Джазира" в Адис Абеба идеята е да продължи най-малко две седмици.
Съобщението, разпространено по държавна медия, дойде два дни след като премиерът Абий Ахмед призова гражданите да хванат оръжие и да се защитят от Фронта за освобождение на народа на Тиграй (ФОНТ, известен на английски като TPLF).
По-рано днес властите в Адис Абеба казаха на жителите да регистрират оръжията си и да се подготвят да защитават кварталите си.
Извънредното положение беше наложено след като ФОНТ заявиха, че през последните дни са превзели няколко града (сред тях стратегическите Десие и Комболча в провинция Амхара) и че обмислят поход към столицата Адис Абеба, разположена на около 380 километра южно от техните предни позиции.
Адис Абеба е мегаполис с население над 5 млн. души в една от най-големите африкански държави, където живеят над 113 млн. Говорителят на ФОНТ Гетачу Реда обяви вчера, че ще се създаде временно правителство след овладяването на Адис Абеба, но Абий и министрите му няма да бъдат поканени.
Ограничения като преди времето на Абий
Етиопия наложи такава мярка последно през февруари 2018 г. за 6 месеца преди предаването на властта на Абий. Тогава беше наложен полицейски час и движението на хора беше ограничено, а хиляди бяха задържани.
Така извънредните правомощия на властите напомнят времето, преди Абий да поеме и да либерализира рязко политическия живот в страната. С тази си стъпка Абий отприщи много вълнения в отделните щати, но и направи стъпки за регионална стабилизация - включително с край на конфликта с Еритрея - и получи Нобелова награда за мир.
С потвърждаването на призива му отпреди два дни:
- се създава комитет за извънредното положение, който ще се оглавява от министъра на отбраната и ще се надзирава лично от Абий;
- увеличават се възможностите за задържане и проверки на хора без съдебно решение, ако са заподозрени във "връзки с терористични организации";
- армията може да поеме управлението в отделни щати и да налага вечерен час;
- установяват се пропускателни пунктове или блокади по избрани пътища;
- може да се ограничи правото на пътуване и дори разходка.
Отправя се призив жителите на Адис Абеба да хванат оръжия, за да защитават кварталите си. За целта гражданите имат два дни да регистрират оръжията си или да ги предадат на правителството или на роднина, който може да ги използва.
Конфликтът, засегнал репутацията на Нобелов лауреат
Конфликтът започна през нощта на 3 ноември 2020 г., когато сили, лоялни на ФОНТ, сред които и войници, превзеха военни бази в северния регион Тиграй. В отговор Абий изпрати още войски там.
ФОНТ доминира в националната политика от близо 3 десетилетия насам, но загуби много от влиянието си, след като през 2018 г. Абий застана начело на властта, след години антиправителствени протести. Отношенията с ФОНТ се влошиха след като организацият обвини Абий в централизиране на властта за сметка на регионалните щати в Етиопия. Абий отхвърли това обвинение.
Конфликтът в страната, някога считана за стабилен съюзник на Запада в размирен регион, предизвика гладуването на 400 хил. души. Хиляди цивилни загинаха, а над 2.5 млн. души в северната част напуснаха домовете си.
Реакции
Специалният пратеник на САЩ за страните от Африканския рог Джефри Фелтман заяви днес, че САЩ са разтревожени от влошаващата се хуманитарна ситуация на север и призова всички страни да намерят начини да намалят напрежението и да допуснат доставянето на помощи. Той каза още, че Вашингтон вижда знаци за глад и недохранване и че основно правителствените рестрикции пречат за това хуманитарната помощ да стигне до хората. Етиопското правителство отрече да не допуска доставки с храни.
Върховният външнополитически представител на Европейския съюз Жозеп Борел изрази загриженост, че извънредното положение може да тласне страната към гражданска война.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш е изключително разтревожен от ескалацията на насилие в Етиопия и обявяването на извънредно положение, съобщи тази вечер неговият говорител Стефан Дюжарик, цитиран от "Ройтерс". Говорителят посочи, че генералният секретар на ООН отново е призовал за незабавно прекратяване на огъня, неограничен достъп за хуманитарната помощ и всеобхватен национален диалог за решаване на кризата.
САЩ в последната година опитват чрез Фелтман да влияят по-активно в Африканския рог. Американския президент Джо Байдън обяви, че планира да премахне Етиопия от списъка на държави, които имат право на безмитен достъп на стоки до американския пазар. В писмо до конгреса Байдън говори за "сериозни нарушения" на човешките права. Решението вероятно ще влезе в сила през януари, като според Адис Абеба не бива да бъде наказван народът на държава, която се "изправя срещу бунтовнически сили".
Заради позициите на Байдън за конфликта в Тиграй - изразявани и от някои европейски представители - в етиопското общество обаче лесно се насаждат антиамерикански настроения. По-рано тази година в Адис Абеба имаше митинг, фактически насърчен и съорганизиран от властите, на който се развяваха плакати с послания срещу САЩ и снимки на президентите на Русия и Китай, Владимир Путин и Си Цзинпин.
Дневник
Коментари
Анонимен
Дайте му още една нобелова награда.
Анонимен
Последното изречение обяснява всичко.