Партията на македонския премиер Зоран Заев реши единодушно той да не подава оставка нито като лидер, нито като министър-председател.
Решението, взето късно снощи, предшества вота на недоверие, насрочен за утре в 12 ч. българско време.
Заев обяви, че ще подаде оставка и като премиер, и като лидер на СДСМ, след като кандидатът на партията му Петре Шилегов загуби кметския пост в Скопие от Данела Арсовска.
След като той не депозира оставка, а се появи информация, че тя може да се отложи с два месеца, водещата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ го обвини, че не смята да се оттегля. Заедно с албански партии, но една от тях се разколеба след коментари на един от депутатите им.
Преди вота
Изпълнителният и централният комитет на Социалдемократическия съюз обявиха, че в "плодотворната" дискусия решението е взето, "имайки предвид преди всичко събитията в държавата и момента, в който се намира Северна Македония в този период" и "ключовото" му значение за предстоящите процеси.
В коментарите на председателя на Централния комитет Перо Костадинов не се обяснява какво точно има предвид партията с изчакването "да се нормализират тези процес" в държавата, нито кои ще са процесите и критериите. Други в партията обвързват решението с европейския път на Северна Македония, която заради България не може да започне преговори за присъединяване към ЕС.
Междувременно вотът на недоверие - с 61 от 120 подписа - бе внесен в парламента, след като ВМРО-ДПМНЕ изчака до понеделник след обяд Заев да внесе оставката си. Той не го направи, а обсъжданията в управляващата коалиция между СДСМ и най-голямата албанска партия, заедно с по-малки формации от албанския блок, бяха за възможността същото мнозинство да излъчи нов премиер. Отцепването на коалиционния партньор "Беса" (малка албанска партия) обаче остави временно коалицията без мнозинство.
Очаква се друга малка партия - "Алтернатива", която досега подкрепяше опозицията - да реши днес дали утре да гласува срещу Заев. Председателят на парламента Талат Джафери обяви снощи, че ако вотът на недоверие не мине, не е възможно да се внася такова искане в законодателния орган в следващите 90 дни. Същото правило важи и ако бъде оттеглен вотът на недоверие от внеслите го депутати.
Джафери оцени отлагането на оставката положително. "Говоря като част от управляващите. (Заев - бел. ред.) не бива да се води от моментни емоции," каза той пред ТВ21.
Рюте е в Скопие
Решението за отлагане на оставката бе взето преди днешното посещение на нидерландския премиер Марк Рюте в македонската столица. Рюте идва в Скопие месец след срещата на върха на Европейския съюз и Западните Балкани, когато се застъпи за македонската и албанската евроинтеграция и направи коментар против българското вето.
Страната му някога също блокираше началото на преговорите заради възражения за Албания и бе обвинявана в София, че е част от клуб на скептици на разширяването, които се крият зад българската позиция. Тази година обаче парламентът официално одобри отпадането на ветото за Тирана.
Според Рюте блокадата от страна на София "вероятно ще приключи след изборите в България и ще опитаме да направим всичко възможно, за да се случи".
След внасянето на вота започнаха совалки между лидерите на политическите партии и институциите. В частта от "албанския" блок, която подкрепя опозицията, разнобоят е заради участието на известната с ксенофобски, дискриминационни и призоваващи към омраза и насилие коментари "Левица" в бъдещото мнозинство. "Алтернатива", от която е отказалият се да подкрепя вота депутат Скендер Реджепи, има четирима народни представители. Без гласа на Реджепи "против" Заев ще гласуват 60 от 120 депутати. Ако всички се откажат да подкрепят вота, броят им ще е 57.
В различни македонски медии (например "Нова") се появяват коментари, че точната развръзка на вота на недоверие няма да е известна до самия ден. Някои експерти заподозряха в последните дни, че ВМРО-ДПМНЕ приветства това, защото всъщност няма желание да управлява.
Дневник
Коментари
шуменец
БЪЛГАРСКА РАБОТА!