Европейският съюз ще мобилизира всичките си сили, за да се справи с миграционната криза на полско-беларуската граница, заяви върховният представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел.
Той беше извикан спешно в Европейския парламент в сряда, за да обясни действията, които ЕС предприема, за да реши проблема, след като от понеделник големи групи мигранти се събират в близост до полската граница и се опитва да проникнат в ЕС.
Борел съобщи, че ЕС смята да отнесе проблема до ООН и до държави, които си партнират с Минск, за да убедят властите там да позволят на мигрантите да се върнат обратно, отваряйки хуманитарен коридор за тях и позволявайки да им бъде доставена храна, облекло и осигурена медицинска помощ.
Върховният представител предупреди, че "ситуацията може да се влоши" и "шокиращите картини на мигранти, екскортирани от беларуските сили за сигурност към европейските граници, да станат още по-шокиращи".
Европейската комисия и дипломатическата й служба вече са се свързали с 13 държави, за да ги опитат да ги убедят да не съдействат на Беларус за организирането на чартъри с мигранти до Минск и да затворят почетните консулства на Беларус в страните си. 20 други държави са наблюдавани като възможни нови маршрути за докарване на мигранти.
Борел посочи, че турското летище в Истанбул е "основен хъб" за чартърите, като полети се извършват още от Ереван, Багдад, Дамаск, Йордания, Ливан и "много летища в Близкия изток". Върховният представител обясни пред депутатите, че рискът повече хора да стигат до Беларус, а оттам и до европейските граници, се увеличава, тъй като все по-активно се използват летища в Йордания и Ливан, намиращи се в близост до огромните бежански лагери, в които живеят милиони сирийци, избягали от войната.
По поръчение на Урсула фон дер Лайен вицепрезидентът на Европейската комисия за европейския начин на живот Маргаритис Скинас ще направи обиколка в Абу Даби, Бейрут, Багдат и Ереван, за да изложи европейската позиция, с надежда за прекратяване на полетите до Минск, съобщи още върховният представител.
Борел се е срещнал с върховния комисар за бежанциите на ООН Филипо Гранди, който също е в Брюксел и призова ЕС да осигури хуманитарна помощ на намиращите се до границата мигранти. В момента Полша и Беларус не допускат хуманитарни организации до хората. Гранди настоя да се отделят хората, които имат право на закрила и тя да им бъде предоставена.
Говорейки пред Европейския парламент върховният комисар определи като "неприемливо" насърчаването от държави на придвижването на мигранти.
ООН критикува ЕС за липса на политическо лидерство
В същото време той каза, че "политическото лидерство за избяване на конфликти невинаги е видимо в Европа" и че често е подкопавано от различия между европейските членки.
Гранди отправи критики и към поведението на някои европейски държави спрямо бежанците и мигрантите и настоя останалите да следят законите и международните задължения да се спазват от всички.
Без да назовава държави Гранди каза, че "практиките в някои страни към бежанците и мигрантите са повод за сериозна загриженост". Той заяви, че ЕС може да се справя по-добре с миграцията и че ксенофобското говорене, изблъскването на миранти от европейска територия и поставянето на огради, не са отговор.
Новите миграционни вълни
Говорейки за рисковете от нови бежански Гранди посочи, че влошаване на ситуацията в Етиопия, Сахел и в Афганистан, може да отключи нови големи миграционни вълни.
"Ако международната общност не намери начин да избегне колапса на основни услуги и финансовата ликвидност в Афганистан, ще се стигне не само до масово страдание на останалите в страната 38 млн. души, но и до мащабно преместване на хора с глобални размери, което ще засегне и Европа", каза комисарят.
Гранди посочи, че кризата на беларуско-полската граница, където хиляди мигранти се опитват да проникнат в ЕС, се нуждае от бързо разрешаване, но призова и на мигрантите да бъде оказана хуманитарна помощ и да се отделят тези, които се нуждаят от закрила в ЕС.
Върховният представител определи като "неприемливо" насърчаването от държави на придвижването на мигранти. ЕС смята, че действията на режима в Беларус да привлича мигранти с обещания за влизане в ЕС, за "хибридна атака", целяща дестабилизирането на съюза.
Дневник
Коментари
Добави коментар