Американски представители отново са в Босна и Херцеговина в опит да ограничат последиците от взривоопасен момент, каквито имаше преди войната от 90-те години. В този процес с двудневна визита на пратеник на Държавния департамент Вашингтон напомня на Брюксел, че му показва същата решителност да търси изход от кризи, пише "Политико".
Брюкселското издание обръща внимание на визитата на Габриел Ескобар, заместник помощник държавен секретар, пратеник за Западните Балкани на администрацията на президента Джо Байдън. Ескобар бе в Босна в понеделник и вторник за срещи с властите в страната в момент, когато сръбският член на босненското президентство Милорад Додик може да разпали отново конфликт в етнически поделената държава.
Додик разтревожи много политици и експерти в страната, в Европа и САЩ, след като заплаши със създаване на армия на босненските сърби и изтегляне от централните институции.
Ескобар се срещна с Додик и обяви, че той се показал "отворен за обсъждане" на възможностите да изтегли законодателството, което би отслабило централните институции. Самият Додик не коментира това на пресконференцията си и избра по-скоро конфронтационен курс, но заяви, че все пак е съгласен за "нуждата да запазим мира и стабилността". Според него няма отказ от всички закони в парламента на Република Сръбска, с които тя ще гради собствени "институции".
И в понеделник той предупреди, че "не можем да позволим на бошняците да запълнят квотите, определени за сърби и хървати в армията и така един ден да имаме мюсюлманска армия". В босненската армия от 10 хил. души има етнически квоти, за да бъдат представлявани и бошняци, и хървати, и сърби.
Сигнал
"За САЩ пътуването е сигнал, че страната усилва вече активната си роля. САЩ санкционираха Додик през 2017 г. заради блокиране на мирните споразумения, с които приключи войната, и не са се колебали директно да критикуват националистическия лидер - дори наскоро", пише "Политико". И миналата седмица Додик чу от Ескобар обвинение, че опитва да "защити властта и богатството си".
Изданието отбелязва, че ЕС отново се изправя пред критики за сдържаната си реакция спрямо действията на Додик. ЕС не е санкционирал Додик (макар че Ескобар по-рано заяви, че САЩ работят със съюза по подобни действия).
"Изявленията на Ескобар за Додик бяха най-острите и най-директните, които сме чували от когото и да било високопоствен западен представител", казва Таня Топич, базиран в Баня Лука политолог. Според нея ЕС "постоянно унижава институциите в Босна и Херцеговина".
Поведението на Додик често напомня за други десни популисти в Европа. Така няма особена изненада от срещите му с унгарския премиер Виктор Орбан в събота и словенския Янез Янша преди посещението на Ескобар, пише "Политико".
Висока цена
Изданието отбелязва и че Ескобар опитва да насърчи евроинтеграцията на Западните Балкани при посещенията си. "Уверен съм, че европейците ще разберат, че трябва да сте част от Европа в разумен срок", каза в понеделник. Наскоро той призна, че е помогнал на ЕС да разреши косовско-сръбския граничен спор. В момента САЩ отново се проявяват като проактивните в региона, отбелязва политологът Топич.
Според Топич санкциите от ЕС или определени държави биха засегнали Додик повече, отколкото американските. Европейските представители обаче бързат да умиротворят партийни лидери, които всъщност са част от проблема, продължава тя.
Изследователят Сенада Шело Шабич от базирания в Хърватия Институт за развитие и международни отношения казва, че липсата на разбиране за ситуацията в Босна е сериозна и че ЕС ще плати "най-високата цена". "Фокусът просто е другаде, напълно разбирам. Но за съжаление Европа не може да избегне последиците от конфликта или свеждането на Босна до собствените ѝ интереси в политиката, икономиката и сигурността".
Дневник
Коментари
Добави коментар