Двете най-замърсяващи света държави, Съединените щати и Китай, изненадаха участниците в климатичната конференция в Глазгоу, като договориха символично сътрудничество в борбата с изменението на климата.
Отвъд общите фрази като "удвояване на усилията" и "конкретни действия" в декларацията, представена на две отделни пресконференции, се вижда и опит за насърчаване на участниците в COP26 да одобрят амбициозна проектодекларация ден преди края на срещата.
Китай в момента отделя около 27% от емисиите с парников ефект на Земята, САЩ - 11 на сто. Решението им привлече вниманието не само защото двете страни са глобални съперници или защото декларацията потвърди очакванията президентите Джо Байдън и Си Цзинпин да се срещнат виртуално още другата седмица.
Вашингтон и Пекин се се присъединиха към някои от смятаните за успех документи на срещата - например обещанието за отказ от въглища или фиксирания срок, за да спрат продажбите на автомобили с вътрешно горене - а без техния принос учените смятат за трудпо постижими целите на Парижкото споразумение от 2015 г., чрез което светът иска да избегне най-тежките последици от измененията на климата. .
Ангажименти
Главният преговарящ на Китай за климата Сие Джънхау и американският представител Джон Кери отговаряха на въпроси на медиите поотделно след декларацията.
Двете държави са ангажират да поставят нова, по-висока цел за намаляване на емисиите до 2025 г. Вашингтон и Пекин заявяват, че искат "конкретни и прагматични" правила за отказа от въглеродни източници, намаляване на метановите емисии и борбата с обезлесяването на глобално ниво (с която се ангажираха повечето държави на конференцията).
Те искат и значително увеличаване на усилията за спазване на Парижкото споразумение от 2015 г. Според него светът трябва да ограничи увеличаването на глобалната температура към 2100 г. до 1.5 градуса спрямо доиндустриалните нива или - при най-лошия сценарий - до "доста под 2 градуса".
Важен пробив е ангажиментът на Китай да изготви график за намаляване на метановите емисии, които с мощния си парников ефект са много важен фактор за глобалното затопляне. Преди седмица САЩ и десетки други държави договориха рязко ограничаване на емисиите в следващите 10 години, но Китай не се включи. Конкретният план на Пекин ще бъде представен догодина.
Различията остават
По време на своята пресконференция Джон Кери призна, че двете държави имат съществени различия в борбата с климатичните промени, но увери, че те могат да си сътрудничат. При метана например Вашингон и Пекин се ангажират с декларацията си да обменят "информация за съответните си политики и програми, за да се укрепи контролът" на газа, както и заедно да изследват възможните стъпки за намляването на емисиите. Такъв обмен ще има и по други, приети с по-широк консенсус от COP26 области като борбата с обезлесяването.
Друга разлика е, че докато САЩ се ангажира със свиване на всички емисии до 2030 г. наполовина, Китай говори за достигане на пик преди същата година и намаляване след това. Кери, попитан от журналисти, използва игра на думи на английски, за да се пошегува по темата, а Джънхау обясни, че е възможно пикът да дойде много преди 2030-а (въпреки че годината е посочена в представения от Китай план).
От друга страна, двете държави продължават да не са част от договорения между десетки страни отказ от автомобилите с двигатели с вътрешно горене, който трябва да се приложи между 2035 и 2040 г. Кери обясни по време на пресконференцията си, че САЩ "се надяват" да са постигнали тази цел до 2035 г.
Преди заключителната декларация
Споразумението между САЩ и Китай е важно и защото остана малко време за участващите (почти всички) страни в COP26 да утвърдят текста на декларацията, задължаваща ги да подсилят незабавно плановете си за ограничаване на емисиите до 2030 г.
Нуждата според ООН е осезаема, защото редица авторитетни доклади, публикувани в последните седмици и месеци около конференцията, сочат, че светът е много далеч от целта за ограничаване на емисиите, която би била близо до Парижкото споразумение. Съвсем реалистично, на базата на някои от тези доклади, е затопляне с 2.4-2.7 градуса до края на века, с тежки последици за Земята и човечеството.
Търси се точната формула, която да е приемлива за всички, включително за двете държави, чиито представители не спестиха постоянните нападки помежду си в първите десетина дни на конференцията.
Знак, че САЩ и Китай са мислили и за заключителната декларация, е фактът, че в изявлението им се говори за нуждата да се действа спешно "през това десетилетие".
Дневник
Коментари
Добави коментар