Македонският парламент не свали премиера Зоран Заев с гласуване днес, развръзката от което не бе известна до последно - всяка от двете страни даваше сигнали, че ще спечели насрочения вот на недоверие. На практика един депутат, който се отказа да участва, провали гласуването.

Процедурата отне 12 часа и така и не бе завършена, защото предвид липсата на мнозинство депутатите на ВМРО-ДПМНЕ и съюзниците им си тръгнаха от залата. В полунощ место (1 ч. българско) време вотът на недоверие се счита за прекратен, ако не е взето решение. Опозицията напусна преди това и поиска предсрочни избори; малко по-късно заседанието бе закрито.

И преди излизането ѝ от сградата на парламента обаче вотът бе прекъсван с искане за почивки през целия ден, тъй като липса на кворум и разногласия между опозиционни депутати няколко пъти отлагаха с часове същинското гласуване. Опозицията се надпреварваше с времето, тъй като при провал на вота до полунощ подобна инициатива не може да се внася в следващите три месеца. Тази надпревара прерасна в нападки към България, след като ВМРО-ДПМНЕ предположи, че един от депутатите, доскоро бил част от управляващото мнозинство, е напуснал Северна Македония.

Премиерът Зоран Заев обяви, че ще подаде оставка след разгрома на местните избори през октомври. След като не внесе (а преди ден отложи) оставката си, ВМРО-ДПМНЕ обяви ново мнозинство и внесе искане за вот на недоверие с мнозинство, с което мислеше, че разполага заради резултатите от изборите.

"Отвлечен" депутат

Гласуването бе белязано от процедурни и кворумни хватки - както от страна на управляващата коалиция, така и от албански депутати, чиито гласове бяха решаващи предвид малката разлика в съотношението между власт и опозиция.

На първо място, социалдемократите на Заев и коалиционните им партньори от Демократичния съюз за интеграция дори не влязоха в залата. Избраният от редиците на ДУИ председател на парламента Талат Джафери все пак бе там и преброи общо 61 депутати - с което даде възможност за начало на заседанието - и след това заяви, че излиза от залата, тъй като не подкрепя процедурата. След това депутатите останаха 60 - точно половината от 120 и с един по-малко от нужното мнозинство; един представител от партиите, решили да свалят Заев, не се появи в парламента.

Това бе един от депутатите на партия "Беса", чието отцепване от управляващото мнозинство всъщност донесе на водената от ВМРО-ДПМНЕ опозиция числено преимущество в петък вечерта и я подтикна да свика вот на недоверие. "Не дойдох на заседанието, на първо място е интересът на народа и държавата," обясни във "Фейсбук" депутатът от "Беса" Кастриот Реджепи. Той се аргументира със "силни сигнали от стратегическите партньори САЩ и ЕС, които общуваха с мен чрез високопоставен дипломатически представител". В тези разговори се разбрало, че "през декември има голям шанс за дата за начало на преговори за членство в ЕС". Решението не било взето лесно, но на държавата не ѝ трябвала политическа криза.

След коментарите на Реджепи лично лидерът на "Беса" Билал Касами пристигна в залата и допусна, че депутатът му е отвлечен, а бившият външен министър от ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски допусна във "Фейсбук", че Реджепи е в България, тъй като явно там се намирал според данните за местоположението си, а Заев имал "пари и фирми и имот в България".

По-късно Реджепи обясни във "Фейсбук", че е "на сигурно място" и "с чиста съвест", но Касами допусна, че видеоклипът е заснет под натиск.

Според председателя на парламента Джафери Реджепи може да е част от бъдещото мнозинство, което Заев все пак ще трябва да състави, след като останалите депутати от "Беса" се изтеглиха.

Без "български сценарий"

В сряда вечерта македонският президент Стево Пендаровски предупреди, че в условията на политическа криза липсата на мнозинство може да създаде още по-сериозни проблеми. Според Пендаровски, ако няма "ясно мнозинство" от 61 депутати, може да се стигне до "български сценарий". Пендаровски има предвид провала на опитите на два последователни парламента за съставяне на правителство, довел до изборите в неделя.

Без да предполага развръзката от днешния вот, президентът каза и че колкото и да остане Заев в политиката, оттеглянето му е "въпрос на месеци", доколкото мотивите и причините за оставката (която замрази засега) са не само професионални, но и дълбоко лични.

В понеделник, три дни след като ВМРО-ДПМНЕ обяви, че има мнозинство, развръзката изглеждаше предизвестена. Решението на социалдемократите на Заев да замразят за неопределено време оставката му - и като премиер, и като лидер на партията - обаче доведе до интензивни преговори между политическите сили, които, изглежда, промениха коалиционните сметки, заедно с разговорите с чужди дипломати.

Въпреки коронавируса

В парламента се стигна и до размяна на остри реплики, след като двама депутати от ВМРО-ДПМНЕ в защитни облекла, болни от COVID-19, влязоха в залата.


Опозицията ги призова, за да осигурят нужните 61 депутати. Джафери иронично попита дали отново ще се стигне до съдебни обвинения в "биологичен тероризъм".

Причината за коментаар му бе, че всъщност депутати не за пръв път гласуват по този начин - правили са го и представители на управляващата коалиция както при гласуването на пакети мерки за икономическите последици от пандемията, така и при вота на доверие за правителството на социалдемократите. И в двата случая опозицията реагира гневно, но в парламента нямаше и консенсус за приемане на дистанционното гласуване като алтернатива.

Дневник